Search
× Search
Brutální začátek Rolex Fastnet Race
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Brutální začátek Rolex Fastnet Race

Zítra odpoledne startuje jubilejní 50. ročník Rolex Fastnet Race. A podle předpovědi to vypadá, že půjde o ročník, na který se nezapomíná. Prvních 12 hodin stoupačka proti 40 uzlům větru, podle jednoho z meteorologických modelů dokonce téměř 50 uzlů.

Na start se postaví 441 startující jachta. Uvidíme, kolik z nich dorazí do cíle v Cherbourgu. Náročná bude první noc. Přes Irsko a Anglii bude přecházet tlaková níže, celé startovní pole bude muset projet frontálním systémem na západ.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Takto vypadá model ICON-EU na sobotní večer. Jde o poryvy větru.
Podíváme-li se na sobotní odpoledne na Windy, vidíme u jižního pobřeží Anglie jihozápadní vítr o rychlosti do 25 uzlů. Poryvy už ukazují vítr do 35, místy do 40 uzlů u modelu ECMWF. Model ICON-EU je méně optimistický a slibuje až téměř 50 uzlů do úst. Výška vln by se jižně od Anglie měla první noc pohybovat do 4 metrů.

Kdo má za sebou stoupačku na otevřeném moři v podobných podmínkách, ten ví, co to znamená. Kdo to nikdy nezkusil, může si říkat, že jen to jsou ty pravé závodní podmínky. A nemá smysl mu to vyvracet… Myslím, že pro velkou část startovního pole bude místo racing mode na programu survival mode. Uvidíme, kolik startujících bude v neděli pokračovat k Fastnetu.

My budeme mít na startu dvě želízka v ohni. Tím hlavním bude italsko-český pár Giancarlo Pedote a Milan Koláček na foilující jachtě třídy IMOCA Prysmian. Milan bude prvním Čechem, který se účastní závodu na palubě jachty IMOCA. Je to velký svátek nejen pro Milana, ale i pro celý český jachting. Doufáme, že se nám podaří s Milanem ještě před startem spojit, aby nám něco řekl k situaci. Zatím víme jen to, že podle 2 dny starého routingu by Prysmian měla doplout do cíle za 2 dny a 20 hodin. V kategorii IMOCA startuje 29 jachet. Mezi nimi i ti nejlepší z nejlepších, Jeremie Beyou, Thomas Ruyant, Louis Burton, Charlie Dalin, vítěz Vendée Globe Yannick Bestaven a mnozí další, kteří mají za sebou jak Vendée Globe, tak i nedávno skončený The Ocean Race. 

Druhý náš zástupce na startu bude jachta Sabre II Miroslava Jakubčíka a Marka Čulena plující pod slovenskou vlajkou. Uvidíme, jak si s náročnými podmínkami poradí tento tým, který bude hodnocen v handicapu IRC.

 

520
Na horu