Search
× Search
Brutální bouře narušila závod
Daniel Vodička

Brutální bouře narušila závod

Včera odstartoval doublehanded závod přes Atlantik Transat Jacques Vabre. Bez kategorie IMOCA. Extrémní bouře avizovaná na polovinu týdne donutila organizátory k těžkému, ale správnému rozhodnutí.

Včera odstartovaly tři kategorie. Největší trimarany Ultime jsou dostatečně rychlé, aby stihly před bouří uniknout na jih. Trimarany Ocean Fifty a Class 40 zamířily na jih Bretaně do Lorientu, kde bude závod přerušen a všichni počkají, až se počasí vyblbne. Pak teprve budou pokračovat dále. Pouze třída IMOCA včera nevystartovala. Velká část flotily by sice stihla zmizet na jih, než to nejhorší přijde, ale ne všichni. A organizátoři nenašli jiný přístav na atlantickém pobřeží Francie, který by se mohl o 40 na prostor náročných jachet postarat. Proto byl start odložen. Na neurčito.

Co se bude dít na Atlantiku?

Image
Podíváte-li se na mapy Windy, uvidíte, že ze středy na čtvrtek zasáhne Biskaj a západ Bretaně extrémní tlaková níže s větrem o rychlosti přes 100 uzlů a s vlnami výšky až 13 metrů. To už je příliš.

S níží je spojen i frontální systém. Studená fronta by se měla od středu níže táhnout až k Azorům a zasahuje tak i mys Finisterre. To je to, čeho se organizátoři bojí.

Včera po zveřejnění rozhodnutí se k odkladu vyjádřil jeden z favoritů Yoann Richomme: „Dokážeme si poradit s větrem o síle 40-50 uzlů, ale zde hledíme vstříc 80 uzlům, v nárazech až 100-115 uzlům s 10-12 m vysokými vlnami. Jde o ohrožení života. Není jediný dobrý důvod být za těchto podmínek na moři. Není rozumné posílat lodě ven. Dokonce ani nákladní lodě.“

Jachty IMOCA tedy čekají na start v Le Havre. A není jasné, jak dlouho budou čekat. Systém se zatím proti nedělní předpovědi mírně zpožďuje.

Bez jednoho z favoritů

Ve třídě IMOCA závod nedokončí jeden z favoritů Charlie Dalin. Velký adept na vítězství měl bojovat s další hvězdou offshore jachtingu po boku Pascalem Bidégorrym. Koncem týdne však přišla zpráva, že Dalin nebude moci závod dokončit ze zdravotních důvodů. Příčina nebyla oznámena.

Dalin s Bidégorrym na jachtě Macif odstartují a následně odstoupí. Důvodem je kvalifikace na Vendée Globe. Závod bude otevřen pro 40 startujících, ale o účast bude bojovat 44 týmů. Každý start se tak počítá.

Ultim

Ve třídě Ultim nejsou hlášeny žádné potíže. Nejdále na západ si pro příznivý vítr za frontou dojel SVR Lazartigue. Podle vzdálenosti do cíle je třetí, pluje však nejvyšší rychlostí přes 30 uzlů. A lepším kurzem. Na čele je podle oficiálního pořadí Banque Populaire a za ním Maxi Edmond de Rothschild. Obě vedoucí lodě jsou však o 10 uzlů pomalejší než SVR Lazartigue.

Ocean Fifty

Trimarany Ocean Fifty již jsou před Lorientem. Solidaires en Peloton vystartuje do druhé části závodu z nejlepší pozice.

Class 40

V této třídě již jsou první odstupující, první technické problémy. Stoupačka ve 30 uzlech větru si vybrala svoji daň. Favorizovaná Credit Mutuel přišla o stěžeň. Další lodě hlásí problémy s kormidly, srážku s UFO, strukturální potíže. 

Na čele pluje favorit této třídy Ambrogio Beccaria s Nicolasem Andrieu na Alla Grande Pirelli. Příjezd Class 4é do Lorientu je očekáván dnes večer a v noci.

Polohu lodí najdete zde.

580
Na horu