Bohemia Praha třetí na mistrovství Evropy
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Český tým Bohemia Praha s Milanem Koláčkem za kormidlem vybojoval bronz na ORC Sportboat European Championship ve slovinské Portoroži.

Na start se postavilo celkem 30 lodí.  Byly rozděleny do dvou divizí. Náš tým patřil do lépe obsazené divize A, ve které závodilo 18 týmů. Bohemia Praha startoval na lodi Esse 850 Sugar.  V divizi B startovalo 12 lodí. Ve startovním poli bylo zastoupeno 10 národností. Většina konkurence dorazila na známých lodích Melges 24, ale nechyběly ani okřídlené a trapézové speciály. Jachta Sugar našeho týmu musela před startem projít opravami. Prudká bouře na Ženevském jezeře na začátku léta po sobě zanechala Sugar bez stěžně. Tým se zúčastnil ve složení Milan Koláček, Ondřej Vachel a Pavel Štolba.

Většina závodu byla ve znamení slabšího větru okolo 10 uzlů. Pro přeplachtěné sportsboaty jsou to vyhovující podmínky.

První den se konala krátká navigační rozjížďka, ve které se našemu týmu velice dařilo a dokončil ji na 3. místě. Zbytek týdne se odehrával boj v up and down rozjížďkách. Čím bylo více odjetých rozjížděk tím lépe na tom naši byli.

Poslední rozhodující den foukalo nejvíce. Závodilo se až mimo Piranský záliv na otevřeném moři. Ve větru o rychlosti 25 uzlů se vytvořily krásné vlny. V silném větru náš tým potvrdil bronzovou příčku v celkovém pořadí.  Stupně vítězů byli velice těsné. První italská jachta Melges 24 získala 14 bodů.  Druhý speciál Ultimate 30 Bandalarga vybojoval 15 bodů a naše Esse 850 Sugar byla jen o bod za ním se 16 body.

Nyní tým převáží loď na Lago di Garda na závod Centomigla.