Bestaven vítězem Vendée Globe
Vítězem 9. ročníku sólového závodu kolem světa Vendée Globe se stal Yannick Bestaven, který projel cílem na třetím místě. K titulu ho katapultovala náprava 10 hodin a 15 minut za podíl na záchraně Kevina Escoffiera. Boris Herrmann se před cílem srazil s rybářskou lodí.
Za Bestavenem skončil na druhém místě Charlie Dalin, který projel cílem první a třetí je nakonec fantasticky jedoucí Louis Burton.
9. ročník Vendée Globe se zapíše do historie jako výjimečný, a to z více důvodů. V první řadě byl závod neuvěřitelně vyrovnaný. Až do cíle nebylo jasné, kdo bude stát na stupních vítězů.
Poprvé se stalo, že závod nevyhrál závodník, který doplul na prvním místě. O vítězi nakonec rozhodovala situace, ke které došlo 30. listopadu, když se v jižním Atlantiku rozlomila a potopila jachta PRB Kevina Escoffiera. Do pátrání po Escoffierovi vyslalo vedení závodu tři lodě. Nejprve Jeana Le Cama, pak Borise Herrmanna a Yannicka Bestavena. Všichni získali za ztracený čas od jury nápravu. Le Cam 16 hodin a 15 minut, Bestaven 10 hodin a 15 minut a Herrmann 6 hodin. Tato náprava byla nakonec důvodem k vítězství Yannicka Bestavena, který doplul do cíle téměř 8 hodin po prvním Charliem Dalinovi.
Třetím důvodem, pro který si budou všichni závod pamatovat, je ohromná sportovní tragédie Borise Herrmanna. Německý závodník, který by doplul do cíle na 3. místě a mohl skončit stříbrný či bronzový (náprava 6 hodin), se 90 mil od cíle srazil s rybářskou lodí. Jeho jachta byla poškozena, ale neteklo do ní, zůstal stát stěžeň a nikomu se nic nestalo. Naštěstí. Herrmann mohl pokračovat pomalu do cíle. Místo medaile však skončil na čtvrtém místě (pokud se před něj nedostane poslední muž s nápravou Jean Le Cam).
Tolik zatím v krátkosti k dojezdu do cíle. Další informace připravujeme. Více se můžete dozvědět večer při poslední online přednášce s Milanem Koláčkem.
Je také už jasné, kdo nevyhrál prvotřídní jachtařskou bundu AEGIR OCEAN DRY TOP od Helly Hansen. Již nyní je jasné, kdo tipnul vítěze závodu špatně. Z těch, kdo správně tipnuli Yannicka Bestavena, se bude vítěz bundy losovat.
Výsledky závodu najdete zde.
4542
Související články
Záchrana v ledové bouři v Jižním oceánu
Záchrana v ledové bouři v Jižním oceánu
V bouři ve větru o rychlosti 90 uzlů upadl kýl jachtě Tonyho Bullimora a jachta se překlopila. Zachráněn byl za 4 dny ve chvíli, kdy si všichni mysleli, že je mrtvý. Druhým zachráněným v nouzi byl Raphaël Dinelli. Jeden z mimořádných příběhů světového offshore jachtingu. Tedy... Vlastně příběhy dva.
Jury přiznává Holcim-PRB nápravu za kolizi v Kielu
Jury přiznává Holcim-PRB nápravu za kolizi v Kielu
Krátce po startu první etapy závodu The Ocean Race došlo ke kolizi Holcim-PRB a Allagrande Mapei Racing. Obě lodě byly vážně poškozeny a byly nuceny etapu vzdát. Jak dopadly protesty?
Jak se opravuje díra v trupu
Jak se opravuje díra v trupu
Na startu The Ocean Race Europe Allagrande Mapei rozpárala outriggerem trup Holcim-PRB jak otvírákem. Díra v trupu jak dveře do kamionu. Jak se taková škoda opravuje nám řeklsólový jachtař a lodní stavitel Milan Koláček.