Search
× Search
Alex Thomson koupil „bezprizorní“ jachtu IMOCA Banque Populaire
Jan Koukal
/ Kategorie: Vende Globe

Alex Thomson koupil „bezprizorní“ jachtu IMOCA Banque Populaire

Čtyřnásobný účastník Vendée Globe Alex Thomson koupil jachtu IMOCA 60 od týmu Banque Populaire. Tradiční sponzor jachtařských závodů odřekl svou účast v ročníku 2024 po kontroverzi, kterou způsobil jeho skandalizovaný rozchod s jachtařkou Clarisse Crémer.

Ostřílený britský jachtař oznámil akvizici jachty v minulém týdnu. Tým Banque Populaire to potvrdil na sociálních sítích s dovětkem, že logickým vyústěním nákupu jachty by měla být pátá účast Alexe Thomsona v nejtěžším jachtařském klání světa na palubě této lodi.

S dotyčnou jachtou se závodu v ročníku 2020/2021 účastnila francouzská jachtařka Clarisse Crémer a skončila na 12. místě. Původně počítala i s účastí v nadcházejícím ročníků, ačkoli v listopadu loňského roku porodila holčičku. Právě fakt, že se stala matkou, byl pro Banque Populaire důvodem, aby uvolnila místo za kormidlem pro někoho jiného. Po mediální bouři kolem této události pak v únoru tým usoudil, že se raději své účasti vzdá, a nyní tedy přichází informace o prodeji lodi Thomsonovu týmu 5 West.

Thomson sám přitom zatím svou účast v závodě nepotvrdil. Fanoušci francouzské jachtařky si tak nadále živí naději, že to bude právě čerstvá maminka, kdo se příští rok postaví za kormidlo této lodi.

Od října 2021 platí pro účast v závodě nová kvalifikační kritéria. Dříve měli absolventi celého závodu automaticky zajištěnou účast v příštím ročníku. Nově musejí absolvovat dílčí závody a získat dostatečný počet bodů. Do závodu pak bude smět 40 nejúspěšnějších. Povinnosti spojené s mateřstvím vedly Banque Populaire k předpokladu, že Crémer nebude mít šanci získat dostatek bodů.

444
Na horu