Search
× Search
750 mil za 24 hodin
Daniel Vodička

750 mil za 24 hodin

Představte si, že vyplujete ze Splitu a druhý den přistanete v Egyptě. Takto rychle to nezvládnou ani dle jména superrychlé Superfast Ferries. Na plachetnici to jde. Když máte trochu příznivý vítr. Ještě jsem zapomněl, také je třeba Ultime trimaran. Nejlépe Macif s Gabartem na palubě.

Včera před polednem odstartoval závod Brest Atlantiques dlouhý 14000 mil. Start byl nedaleko Brestu v Bretani. Foukal severozápadní vítr 30 – 40 uzlů a čtveřice trimaranů vyrazila na trať jen s zarefovanou hlavní plachtou. Týmy se snažily rozdivočelé trimarany udržet na uzdě a zpomalit. První vytáhl malou kosatku J3 až dlouho po startu Macif.

Image
Pro účastníky závodu bylo důležité, neudělat první den na rozbouřeném moři nějakou hloupou chybu. Raději pomaleji, ale bez zbytečného rizika. Pomaleji znamená v případě těchto lodí mezi 30 a 33 uzly v průměru.

V současné chvíli se vedoucí dvojice pohybuje na úrovni portugalského Lisabonu. Slušný výkon za necelý den na moři… Podle předpovědi to vypadá, že cesta na rovník bude blesková, vedoucí duo by mohlo být na jižní polokouli za 4,5 dne. Před týdnem startoval v Le Havre závod Transat Jacques Vabre a hlavní část startovního pole bude mít trimarany brzy v patách.

Nejrychleji zatím pluje duo Macif a Maxi Edmond de Rothschild. Nejnovější Sodebo Ultim ztrácí 60 mil a o několik generací starší Actual Leader 150 mil.

Polohu lodí najdete zde.

3479
Na horu