Search
× Search
58 sekund
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

58 sekund

Závod dlouhý 608 mil se rozhodl půl míle před cílem. Vítězný trimaran Maxi Edmond de Rothschild Gitana Team vedený duem Cammas, Caudrelier předjel Macif půl míle před cílovou čarou a rozdíl v cíli činil 58 sekund.

Maxi Edmond de Rothschild Gitana Team byl první u Fastnetu, ale pak šel do čela Macif a vedení pohodlně kontroloval. Skoro až do cíle. Na layline jako první otočil Macif a mířil na čáru. Cammas s Caudrelierem se rozhodli využít poslední možnosti, přejeli Macif a otočili až o chvíli později. Macif držel stále vedení, ale náskok se zkracoval. Míli před cílem Gitana Team vyostřil a zamířil přímo na kraj cílové čáry, který byl nejblíž. Vycházelo to výborně a trimaran ještě zrychlil. Macif odpadnout nemohl a musel plout na vzdálenější střed čáry.

Rozhodnutí

Půl míle před cílem šel Maxi Edmond de Rothschild Gitana Team do čela. V cíli za ním rekordní trimaran Macif zaostal o pouhých 58 sekund. Maxi Edmond de Rothschild Gitana Team překonal rekord závodu z roku 2011 o téměř 5 hodin. Nový absolutní rekord závodu má hodnotu 1 den, 4 hodiny a 2 minuty. Původní rekord závodu překonaly všechny čtyři Ultime trimarany, vedle obou zmíněných také Sodebo a Actual.

V cíli se ukázalo, že týmu Gitana pomohlo v závěru štěstí. Zatímco Gitana letěl do cíle na foilech, Macif kvůli závadě na mechanizmu naklápění foilu do vzduchu nemohl.

Vyrovnaný závod

Během celého závodu oba trimarany od sebe dělily maximálně 4 míle. Co řekl k úvodu závodu Franck Cammas: „Před jsme chtěli zamířit na sever, ale po startu jsme dostali novou předpověď, kzterá favorizobvala jižní trasu. Protože však Macif zamířil k severu, pluli jsme tam také. Navíc severní varianta vycházela tím lépe, čím jsme byli rychlejší. Pluli jsme rychleji než náš routing. Nejprve proto, že bylo více větru než v předpovědi. A díky klidné hladině bez vln jsme byli rychlejší než náš polární diagram.“

Najetí na mělčinu

Nedlouho po startu mohl závod pro vítěznou loď skončit. Na Shingle Bank trimaran najel ve 25 uzlech na mělčinu. Odnesl to naštěstí jen zahnutý konec foilu. Nebylo to ale všechno. Za Fastnetem nabral trimaran na daggerboard rybu. Aby se jí zbavil, musel trimaran zastavit. To byla chvíle, kdy šel Macif dopředu.

Další informace najdete zde.

 

3072
Na horu