Search
× Search
37. Americas Cup v Evropě?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

37. Americas Cup v Evropě?

Americký pohár je v držení novozélandského týmu. Z finančních důvodů se 37. ročník neodehraje na jižní polokouli, nabídka novozélandské vlády domácímu týmu nestačí. Hledají se štědřejší donátoři. Vypadá to, že by se mohli najít v Evropě.

Za posledním Americkým pohárem zůstala na Novém Zélandu zaražena sekera ve výši $300m. Proto se tamní vláda příliš nehrne do toho, aby navyšovala svoji nabídku příspěvku na další ročník. Team New Zealand tedy hledá po světě někoho, kdo by splnil jeho očekávání. Nabídek je více, mnohé z jachtařsky exotických zemí. Mezi nimi jsou i dvě evropské. Vedou si velmi dobře a jsou v nejužším výběru. Jde o irský Cork a španělskou Valencii.

Zástupci novozélandského týmu si prohlídli Cork a lokalita se jim jeví jako velmi vhodná. Valencie pořádala Americas Cup v nedávné minulosti. Její možnosti jsou známé. Brzdou je dluh, který za posledním pohárem v roce 2007 zůstal a který je stále splácen. Domácí klub Real Club Náutico de Valencia však věří, že by se na případné pořadatelství dalo získat prostředky z EU, z fondu na řešení následků Covidu.

Lokalita, kde se příště pojede, bude známá do 17. září.

1377
Na horu