Ve Středomoří je škaredě
Tlaková níže se středem nad Tyrhénským mořem, silný mistrál v západním Středomoří, severovýchod v Ligurském moři, jih v Jónském, jugo na jihu Jadranu a silná bóra na zbytku Jaderského moře.
Ve Středomoří máme krásnou, i když nepříliš hlubokou tlakovou níži, kolem které se vítr, přesně podle pravidel, točí jako na kolotoči. Teplá fronta je nad Jadranem, studená dnes přecházela přes Maltu.
Zdroj Windy
Sobotní odpoledne bude velmi větrné v téměř celém Středomoří.
V západním Středomoří by měl severní vítr dosahovat rychlosti 50 – 60 uzlů v poryvech. Severovýchod v Ligurském moři by měl vrcholit na 45 uzlech. Jižní vítr v Jónském moři by měl šplhat ke 30 uzlům. Na Jadranu by bóra měla dosahovat v poryvech 50 uzlů.
Nejvyšší vlny 5 – 6 metrů vysoké by se měly vyskytovat východně od Španělska. Na Jadranu se budou vlny zvyšovat směrem k italskému pobřeží, kde by na severu měly přesahovat 3 metry.
Zdroj Windy
Vlny v sobotu odpoledne.
Tlaková níže se bude prohlubovat ještě zítra. Vítr zesílí v Tyrhénském a Jónském moř. Situace se místy zlepší v pátek, ale v západním Středomoří vydrží silný mistrál a vlny narostou až nad 7 metrů.
O víkendu pak bude extrémně větrno v téměř celém Středomoří.
1248
Související články
Když se žene fronta…
Když se žene fronta…
Kam se schovat, když se žene fronta? Je třeba si uvědomit, že vítr bude na frontě rychle měnit směr. Co je dobrou schovkou nyní, bude nebezpečnou pastí za pár hodin. Tedy kam? Je bezpečným úkrytem molo s mooringy? Ukážeme si několik příkladů v jedné lokalitě.
Několik tipů na bóru
Několik tipů na bóru
Když předpověď slibuje bóru a vy chcete mít docela klidnou noc, máme pro vás několik tipů. Jsou místa, kde nemusíte mít o bouřlivém větru ani potuchy.
Jak daleko je pomoc, když ji potřebujeme?
Jak daleko je pomoc, když ji potřebujeme?
Situace je vážná, nebo dokonce kritická. Vítr zvedá vlny i v zátoce, s jachtou smýká z boku na bok, břeh se nebezpečně blíží. Na lodi panika, není jiné řešení než zavolat o pomoc. Je pomoc na dosah?