Už je to tady…
Jak pozná policejní pokladník z Dalmácie, že přichází léto? Do kasy se mu začínají sypat zlatky z pokut za plavbu ve skluzu v blízkosti pobřeží. A protože již zlaťáky cinkají, je jasné, že turisté lační rychlé plavby už jsou na Jadranu.
Včera zadarská mořská a aerodromská policie ukáznila po jednom holandském a jednom chorvatském sprinterovi. Oba byli již poněkud vylítaní (56 a 52 let) a na oba narazila u břehů Ugljanu. Oba vedle tučné pokuty obdrželi diplom za první a druhé místo v župním kole celostátní soutěže o první pokutu za rychlou plavbu v roce 2023. První tři z každé župy postupují do národního kola, ve kterém se hraje o chorvatský elektromobil Rimac Nevera, model 2023 a medaili udělenou županem Primorsko-goranske županije Zlatko Komadinou.
Ale ponechme stranou ze solidních zdrojů nepotvrzené informace o soutěži a pojďme si znovu před sezónou zopakovat, jak je to s omezením plavby ve skluzu v chorvatských vodách. Ve vzdálenosti menší než 300 metrů od pobřeží je tato zakázána. Důvodem je ohrožení plavců a potápěčů u pobřeží. Připomínám, že každý rok dojde k několika smrtelným úrazům, které způsobí motorové čluny a vodní skútry. Proto je plavba ve skluzu u pobřeží kontrolována v průběhu celé sezóny a přísně pokutována.
1153
Související články
Nová pravidla pro plavbu, kotvení a vyvazování v Chorvatsku
Nová pravidla pro plavbu, kotvení a vyvazování v Chorvatsku
Zákaz vyvazování ke stromům, plavba v blízkosti vyhrazených koupališť vymezena vzdáleností, či zákazy kotvení, které mohou vydat kapitanáty. Pravidla bezpečnosti plavby v Chorvatsku se mění a jachtaři by měli o změnách vědět.
Tip na zátoku ke koupání a kotvení
Tip na zátoku ke koupání a kotvení
Hledáte-li zátoku na kotvení, koupání a šnorchlování, která nebude daleko od městečka Korčula, zkuste zátoku Rasoha na severu Pelješacu. Menší zátoka, která je jachtami jen zřídka navštěvovaná.
Skipper pronajaté lodě obviněn
Skipper pronajaté lodě obviněn
Ještě jednou se vrátíme k úterní nehodě, při které mladá žena přišla nedaleko Murteru o nohu. Skipper lodě, na které k nehodě došlo, je chorvatskou policií stíhán.