První podmořský tunel v Chorvatsku
V Chorvatsku by měl být postaven první podmořský tunel. V budoucnu by měl spojit ostrovy Brač a Šolta. Pokračuje tak trend spojování ostrovů s pevninou a ostrovů mezi sebou.
Do územního plánu Splitsko-dalmatinské županije se po sedmi letech snahy dostal projekt tunelu, který spojí pod Splitskými vraty ostrovy Šolta a Brač. Ostrovy odděluje průliv široký cca půl míle. Hloubka průlivu v nejmělčím místě je kolem 25 metrů. Náklady na propojení obou ostrovů by se měly pohybovat kolem 50 milionů euro.
Trajektové spojení mezi Šoltou a pevninou je v současné době řidší, než by si Šolťané přáli. V letní sezóně jde o 6 trajektů denně, v zimě jen 4. Frekvence spojení Brače s pevninou je nejméně dvakrát vyšší. Navíc jsou na Brači i střední školy, rozvinuté zemědělství, velké obchody, (mezi)národní letiště a dva barber shopy. Na Šoltě se ničeho takového nedostává.
Zdroj Google
Spojení mezi Bračem a Šoltou
Brač během letní sezóny navštíví 100 000 turistů. Náčelník kmene Šolťanů Nikola Cecić Karuzić (s indiánskou přezdívkou Ten který by mohl dobře zpívat) si od tunelu slibuje, že část této masy zamíří tunelem i na jeho ostrov a bude možné jim ve stáncích prodat nejrůznější produkty zručných Šolťanů. Navíc jim při návštěvě vytráví a budou mít žízeň. Prostě bude byznys.
Každá mince má samozřejmě dvě strany. Proto si dovedete představit, jak bude ostrov vypadat ve chvíli, kdy z díry v zemi začnou vylézat desetitisíce nových zvědavců a po rozkoukání se rozlezou do všech stran.
3129
Související články
Motorový člun těžce zranil plavkyni
Motorový člun těžce zranil plavkyni
Na Murteru v Betině 72letý Němec na gumáku s motorem cca 150 metrů od břehu nalétl na 47letou plavkyni a těžce ji zranil.
Po řádění skútru zraněná žena na Koločepu
Po řádění skútru zraněná žena na Koločepu
V sobotu muž na vodním vlétl mezi zakotvené lodě u břehů ostrova Koločep u Dubrovniku. Jedna žena byla v důsledku toho zraněna.
Vyvázání kotevní bóje a břeh
Vyvázání kotevní bóje a břeh
Jsou místa, kde se kotevní bóje nacházejí blízko pobřeží a jachty se vážou přídí na bóji a zádí na břeh. Příkladem je zátoka Brbinj, o které jsme před dvěma dny psali v souvislosti nehodou. Jak vypadá instalace a jak se na bóji váže?