Pro plánování plavby stále papírová mapa
Během dvou desetiletí jsme se ocitli v digitálním světě. Platí to i o jachtingu. Navigujeme mapovým plotterem, nebo dokonce telefonem. Je však stále oblast, kde je papírová mapa téměř nezastupitelná. Jde o plánování plavby.
Možná se mnou zkušení jachtaři, majitelé lodí, nebudou souhlasit, ale většina milovníků jachtingu si lodě pronajímá a jejich vybavení neodpovídá tomu, co mají na palubě jachty majitelské. Tedy většinou. Tím myslím počítače a velké monitory. Proto je třeba se na plánování plaveb dívat konzervativněji.
Víte, jak na chorvatské charterové jachtě poznáte, že nastala doba digitální? Je to jednoduché, v navigačním stolku najdete novou a nepoužitou sadu map Male karte. Bez poloh, bez kurzů, bez náměrů, bez čmáranic. Je to pro zodpovědné skippery skvělé, mají k dispozici krásné a čisté mapy, na kterých se výborně pracuje.
Plán plavby
Vyplouváme-li z přístavu, měli bychom mít připravený plán plavby. Kam plujeme, jaká jsou na trase nebezpečí, co nás čeká ze strany počasí, jaké máme alternativní cíle, bóje, majáky, mělčiny, mosty… Neznáme-li opravdu dobře danou oblast, měli bychom se vyhnout chaotickým plavbám bez znalosti toho, co nás čeká. Musíme vědět kudy plujeme, orientovat se v okolních ostrovech, neměli bychom být překvapeni náhle se zjevivšími majáky.
Proč papírová mapa
Představte si, že vytváříte plán plavby na displeji mapového plotteru v kokpitu jachty. Bude to… Nelehké. Snadno něco přehlédneme, budete muset pracně přibližovat a oddalovat. Je to sakrapráce. Na displeji telefonu to není o nic snazší. Jen u toho nemusíme sedět na slunci v kokpitu. Na tabletu je to lepší, ale stále jde o malý displej.
A tak přichází na řadu papír. Mapa je velká, rozložíme si ji v salonu na stůl a můžeme plánovat. Vidíme detaily i celek. Pokud je třeba složíme si dvě či více map k sobě. Práce je to snadná. Navíc na ní vidí celá posádka. Může to být zábavné, pokud na palubě není někdo s jinými názory na trasu plavby než vy.
Papír sice pomalu umírá, ale stále má něco do sebe.
1661
Související články
Rastrové a vektorové mapy
Rastrové a vektorové mapy
V době elektronické navigace skončily papírové mapy někde hluboko v navigačním stolku. Celá navigace probíhá na monitorech mapových plotterů a mobilních telefonech. Pro bezpečnou plavbu je dobré o elektronických mapách něco vědět.
Může být hloubka menší než na mapě?
Může být hloubka menší než na mapě?
Mapa ukazuje v přístavu hloubku 2,5 metru. Máme ponor 2,3 metru. Můžeme vplout? Bude to pro nás vždy bezpečné?
Navigačně složitá místa v noci
Navigačně složitá místa v noci
Místo, které je ve dne jasně vyznačené, se může stát za tmy nebezpečnou pastí. Nebudete-li na tuto alternativu připraveni můžete zažít nepříjemné chvíle za kormidlem.