Search
× Search
Pozor na pokuty na moři
Daniel Vodička

Pozor na pokuty na moři

V Chorvatsku pokračují akce kapitanátů, které se zaměřují na bezpečnost plavby. Kapitanátu ve Splitu akce „vynesla“ 40 000 kun na pokutách.

Akce zaměřená na zvýšení bezpečnosti plavby se jmenuje „Sigurna plovidba 2017“. O tom, že je třeba, svědčí proud zpráv o zraněných či zabitých plavcích a jachtařích, poškozených, potopených nebo ztroskotaných lodích, jachtách a člunech.

Akce probíhala minulý víkend od Trogiru až po konec Makarské a zahrnovala i ostrovy Hvar, Brač, Šolta, Drvenik, …

Kapitanáty provedli 62 kontrol na 4 větších lodích, 41 domácích člunech a jachtách a 17 člunech a jachtách plujících pod cizí vlajkou. Celková částka vybraná na pokutách činila celkem 39 886 kuna.
Nejvíce přestupků souviselo s rychlostí plavby. Šlo především o plavbu ve skluzu ve vzdálenosti menší než 300 metrů od pobřeží. Dále to bylo překročení povolené rychlosti v přístavech, absence potřebných dokumentů na lodi a příliš mnoho osob na palubě.

Především plavba ve skluzu v blízkosti pobřeží je mimořádně rozšířená. Přibližně každý druhý motorový člun (a úplně každý vodní skútr) pluje blíže než 300 metrů od pobřeží ve skluzu. Nebezpečí, že při tomto stylu jízdy přehlédne případného plavce, je velmi vysoké.
Pokud je kormidelník motorového člunu, který překračuje pravidla, takovým sobcem, že nemyslí na ty, které svým chováním ohrožuje, mohl by alespoň pomyslet na sebe, respektive na trest, který mu za případné zabití hrozí.
8747
Na horu