Search
× Search
Jiné zajíždění bokem
Daniel Vodička

Jiné zajíždění bokem

Zajíždíte-li jachtou bokem k molu, jedete vždy přídí, je to tak? Zkusili jste to někdy zádí? Na zpětný chod? Má to své nezanedbatelné výhody. 

Zkuste se někdy při zajíždění bokem otočit a k molu zacouvejte. Týká se to především těch, kteří méně jezdí a chybí jim odhad. 

Zajíždíte-li přídí, musíte odhadnout, jak se k molu přiblížit, když se chcete zastavit v místě A. 

Vy ale můžete k molu zacouvat a žádný odhad nebudete potřebovat. Budete couvat přesně na místo A. Máte fendry na zádi a dáváte pozor na roh zádě a boku lodi. Zajedete k místu A (není třeba zajíždět až k molu, můžete tam nechat bezpečnou distanc), uvážete si záďové lano, stočíte kormidlo na bok, kterým stojíte u mola a zařadíte přední chod. Vlivem prop wash (proud vody poslaný lodním šroubem na kormidlo) se jachta začne přitáčet přídí k molu. Jakmile je u mola, necháte zařazený plyn, dojdete si pro příďové lano a vyvážete si sami příď. 

Pozor. Na lodi s dvojicí kormidelních listů nefunguje prop wash, ale k molu se dostanete díky páce, která vzniká mezi vazákem , na kterém jste na zádi uvázaní a pozicí propeleru. Jen toto nemá takovou sílu, jako zmíněný prop wash. 

Nezdá se vám to snadné?

Mnohé další detaily o manévrech najdete v knize Přístavní manévry, nebo vás to můžeme naučit v praxi na kurzech v Praze, nebo na třídenních kurzech v Chorvatsku.  

 

8187
Tygr_right small_2018
Na horu