Hádanka pro vás
Máme tu jednu hádanku. Souvisí s COLREGem a na konci taky trochu s počítáním. Uvidíte, že výsledek je zajímavý (a trochu děsivý).
Rychlost plachetnic roste až někam, kde nikdy dříve nebývala. Podívejte se na létající katamarány při Americkém poháru. Rychlost mezi 30 a 40 uzly je všední. A stejně jsou na tom i větší vícetrupé závodní jachty, které překonávají oceány.
Nyní si představte, že si plujete na oceánu. Je noc. Nikde nic. Loď řídí autopilot a hlídka pospává v kokpitu.
Najednou se objeví červené poziční světlo. Nejprve bokem před námi, ale zdá se, že letí na nás. Je patrné, že jede velmi rychle. Bude třeba něco dělat.
Lodí, která proti vám letí, je trimaran Multi One Design 70, tedy 21 metr dlouhá jachta, jejíž rychlost je v této chvíli 34 uzlů.
Vaše rychlost je 6 uzlů. Vypadá to na srážku. Kolik času od zahlédnutí červeného pozičního světla vám zbývá do kolize?
Víte, co pro výpočet potřebujete a kde tento údaj najdete? Poradíme vám. Je to dohlednost pozičních světel a najdete ji v COLREGu (nebo byste ji měli znát, pokud již máte zkoušky za sebou).
Tak co? Kolik času máte na probuzení se, protření si očí, zamyšlení se nad tím, jak malá je sakra pravděpodobnost, že vás na oceánu něco trefí, že něco tak rychlého jste asi nikdy neviděli a že byste možná měli vzbudit kapitána? Napište nám.
A to si představte, že také můžete jet na motorovém člunu rychlostí 26 uzlů. Pokud chcete, to je podotázka pro příznivce motorových lodí.
7650
Související články
Zajímavosti z Colregu aneb nikdy nejste bez viny
Zajímavosti z Colregu aneb nikdy nejste bez viny
Vojta Sládeček se podívá na COLREG a vysvětlí zajímavosti, které nejsou všem docela jasné. Přitom jde o kolize, o to, jak se jim vyhnout a v tom nejhorším případě pak o rozdělení viny, která se vždy dělí mezi oba zúčastněné.
Pozor na velké lodě a jejich manévrovací schopnosti
Pozor na velké lodě a jejich manévrovací schopnosti
Máme tu druhý díl článku připraveného prvním palubním důstojníkem Lukášem Staňkem. Znovu se zaměříme na vztahy mezi jachtami a velkými nákladními loděmi. Proč se nevyhnou a co máme dělat?
Pozor na velké lodě, nevidí nás
Pozor na velké lodě, nevidí nás
Často si stěžujeme na to, že ze strany velké nákladní lodě nedošlo k takové reakci, jakou bychom my s naší znalostí a výkladem pravidel COLREG očekávali. Podívejme se na tuto problematiku z můstku velké lodi.