Search
× Search
Depth 4,0 m. Co znamená toto číslo?
Daniel Vodička

Depth 4,0 m. Co znamená toto číslo?

Hloubkoměr vám ukazuje 4,0 metry. Znamená to, že jste na hloubce 4 metry? Nebo to může znamenat cokoli jiného? Zdá se vám to jako nesmysl? Není!

Přebíráte si charterovou loď (u soukromých jachet tento problém nebývá) a prohlédnete vše od přídě po záď, od kýlu po vrchol stěžně. Jste pečliví, ale tu nejdůležitější věc necháte bez povšimnutí. Zkontrolujete, že pracuje hloubkoměr, ale už se nepodíváte, co vlastně ukazuje. Samozřejmě, že hloubku! Ale jakou hloubku?

Jakou hloubku vám ukazuje hloubkoměr? Každý je přesvědčen, že takovou hloubku, jakou si představuje. Někdo si ale představuje hloubku od hladiny, někdo od kýlu. Již zde nám vzniká nedorozumění.

Jaká je správná hloubka?

Správná hloubka je od mořské hladiny. Proč? Protože mapa ukazuje hloubku od mořské hladiny. Dalším důvodem je kotvení. Při kotvení musíme znát hloubku od hladiny, abychom si mohli vypočítat, kolik potřebujeme vypustit kotevního řetězu. Víme-li (což víme), jaký má loď ponor, hloubku pod kýlem si snadno dopočítáme.

Pokud budeme mít na hloubkoměru hloubku od kýlu, bude to mnohem více matoucí, budeme se dopouštět větších chyb.

Jak zjistíme, co ukazuje

Jak zjistíme, co hloubkoměr opravdu ukazuje? Možnosti jsou dvě. Buď si změříme hloubku pod lodí olovnicí a zjistíme, jak moc se hloubkoměr mýlí, nebo pronikneme do tajů přístroje, který hloubku zobrazuje a najdeme si hodnotu, která se jmenuje OFFSET. Pokud je OFFSET 0, ukazuje hloubkoměr hloubku od čidla. Má-li kladné hodnoty, nejspíše půjde o hloubku od hladiny (běžně je čidlo hloubkoměru v hloubce cca 0,5 m, tedy OFFSET +0,5 znamená hloubku od hladiny). Nebo je hodnota OFFSET záporná a v tom případě je otázka, co vlastně hloubkoměr ukazuje. Pokud by měla vaše loď ponor 2,0 m a čidlo hloubkoměru by bylo 0,5 m pod hladinou, pak by nastavení OFFSET -1,5 znamenalo, že zobrazovaná hloubka je od spodku kýlu.

Více o nastavení hloubek najdete zde.

K nastavení offsetu v navigačních přístrojích budete nejspíše potřebovat uživatelský manuál.

Doporučení na závěr

Doporučuji vám, abyste si před každou plavbou zkontrolovali, co vlastně přístroje ukazují. Obvykle to vypadá tak, že hloubkoměr ukazuje čísla, o kterých nikdo neví, co znamenají. Ale všichni jsou spokojení. Poprask nastane až ve chvíli, kdy hloubkoměr už na dno nedosáhne a přestane ukazovat. V té chvíli nastane poplach. To, že 4 metry na displeji mohou ukazovat 6, nebo také 2, nikdo neřeší. Hlavně, když se čísla mění.

10522
Tygr_right small_2018
Na horu