Chorvatsko je od 1.1.2023 v Schengenu
Od 1. ledna bude cesta na jachtu (a nejen na ni) do Chorvatska bez hranic. Podle neoficiálních zpráv dnes na jednání ministrů vnitra EU byli pro vstup Chorvatska všichni zúčastnění. Vstup Rumunska a Bulharska se odkládá.
Znamená to nejen to, že na hraničním přechodu Macelj už nebude nutné ani přibržďovat, ale také výrazné zjednodušení plaveb z a do Chorvatska ze zemí Schengenu. To je například Řecko, Itálie a Slovinsko. Budete-li mít zaplacené povolení k plavbě v Chorvatsku, již nebude třeba žádný úřad. To je příjemné.
Hranice tedy bez kontrol. Italské, slovinské, rakouské, maďarské… No u těch maďarských si nejsem jistý. Celníci v Orbánistánu si vždy důvod ke znepříjemnění života cestovatelů najdou.
1310
Související články
Motorový člun těžce zranil plavkyni
Motorový člun těžce zranil plavkyni
Na Murteru v Betině 72letý Němec na gumáku s motorem cca 150 metrů od břehu nalétl na 47letou plavkyni a těžce ji zranil.
Po řádění skútru zraněná žena na Koločepu
Po řádění skútru zraněná žena na Koločepu
V sobotu muž na vodním vlétl mezi zakotvené lodě u břehů ostrova Koločep u Dubrovniku. Jedna žena byla v důsledku toho zraněna.
Vyvázání kotevní bóje a břeh
Vyvázání kotevní bóje a břeh
Jsou místa, kde se kotevní bóje nacházejí blízko pobřeží a jachty se vážou přídí na bóji a zádí na břeh. Příkladem je zátoka Brbinj, o které jsme před dvěma dny psali v souvislosti nehodou. Jak vypadá instalace a jak se na bóji váže?