Zajímavosti, Motorové jachty

Smrtelná nehoda, ručníky a hořící jachta

K neštěstí může dojít na lodi kdykoli. Rychlá plavba ve skluzu u pobřeží si říká o tragický konec.

V Malinské na Krku vlétl motorový člun před hotelem do oblasti, která byla vymezena plavcům. V cestě se ocitla 28letá Rakušanka. Člun jí způsobil těžká zranění, kterým nedlouho poté v nemocnici podlehla. Za kormidlem člunu stál chorvatský občan. Dechová zkouška na alkohol byla negativní.

Podobná tragédie se může stát kdykoli a kdekoli. Ve včerejším článku jsme radili plavat pokud možno v těsné blízkosti břehu. Taková rada vás neochrání před vším, ale rozhodně jste ve větším bezpečí než při kraulu přes zátoku.

Znovu si připomeňme, že na motorových člunech a skútrech je plavba ve skluzu povolena až ve vzdálenosti větší než 300 m od břehu. Včerejšáí nehoda ukazuje, že toto nařízení má své opodstatnění. Nehoda mohla být zaviněna nepozorností, technickou závadou, nebo jen běžnou bezohledností. I když při podobných nehodách nemusí být kormidelník vždy na vině, i jen vědomí, že jsem někoho zabil, může být traumatem na celý život (Pro někoho. Jsou i tací, kterých se to v nejmenším nedotkne.)

Bojovník s ručníky

Druhá zpráva z turistického ráje v Chorvatsku je méně vážná. I když pro někoho může být stejně traumatizující. Turisté v Tribunji řeší zábor nejlepšího místa na pláži tak, že rozložený ručník nechávají hlídat strategickou polohu přes noc. Ostatní jsou slušní a nedovolí si, s trvalými okupanty pláže bojovat.

Starosta Tribunje Marko Grubelić si ale servítky nebere. Stejně jako loni rezervační ručníky a lejhátka nechal zatknout a převést na dvůr radnice. Ručníci budou propuštěni proti podpisu svých majitelů.

Akce bude pokračovat i nadále. Příští cesty osušek však nepovedou na radnici, ale na skládku, nebo do útulku psů a koček opuštěných.

Hořící jachta nedaleko Hvaru

Včera v 1620 nahlásil MRCC Rijeka hořící jachtu nedaleko ostrova Hvar pracovník firmy SeaHelp. Posádku se podařilo zachránit, ale jachta si i s kubíkem nafty nakonec našla cestu na mořské dno v hloubce 50 m. Nepomohlo ani to, že na pomoc přispěchala hasičská loď Florian z Kaštely. Kromě ní se na pacifikaci požáru podílei dobrovolníci z Jelsy. Po neúspěšné akci odpluli jelsané do domovského přístavu, aby zhodnotili zásah a uhasili žízeň.

Lapkové útočí

Krádežíprostá Dalmácie je minulostí. S miliony turistů přicházejí na pobřeží Jadranu i lapkové. Ideálním cílem pro ně jsou přívěsné motory.

Sérioví lupiči řádí v Zadaru, kde to berou popořadě. Jeden zmizelý motor střídá druhý. Občané už slibují, že vezmou klacky do vlastních rukou a seriálového zloděje dopadnou. Dále slibují, že mu znatelně znepříjemní životní chvíle po dopadení.