Technika plavby, Bezpečnost, Motorové jachty

Meltemi umí nepříjemně překvapit

Silný letní vítr v Egeji dokáže nováčky v oblasti zaskočit. Překvapeni pak jsou především tam, kde se cítí bezpečně, tedy v krytých přístavech a zátokách.

Na otevřeném moři fouká meltemi svižných 25 uzlů. Blížíte se mezi ostrovy a vítr sílí přes 30. Dobrá, to není nic nezvyklého, v tryskách mezi ostrovy vítr sílí. Za chvíli ale zajedete za ostrov a tam očekáváte klid.

Situace vás ale překvapí. Vítr fouká i v závětří ostrova. Sice zeslábl, ale stále fouká. A do toho chodí poryvy, které si silou nezadají se situací v trysce. Očekávaný klid nepřišel. Plavba je pomalejší, ale facky vás stále drtí s drzostí neurvalce.

Na kotvišti a v přístavu

Nepříjemná situace za plavby, nebezpečná v přístavech i na kotvištích. Mnohé přístavy jsou sice před meltemi kryty vysokými hřbety ostrovů, ale vítr tam chodí v poryvech. Tomu je třeba věnovat pozornost při kotvení.

Protože mooringy v řeckých přístavech obvykle nejsou, stojí se zádí k molu s přídí na kotvě. Všichni dobře víme, že v takovém případě by měla délka vypuštěného kotevního řetězu odpovídat cca 5násobku hloubky. Poryvy větru ale mění pravidla hry. V takovém případě je třeba více jistoty. A jistotu vám dodá více kotevního řetězu.

Dovolí-li to okolnosti, místo v přístavu, hloubka, ostatní jachty atd, vypusťte v místech, kam chodí poryvy, řetězu mnohem více, spusťte kotvu mnohem dále od mola. Použijte sedminásobek, desetinásobek, pokud tomu nic nebrání. Vaše stání bude bezpečnější.

Kde hledat informace

Informace o poryvech větru v přístavech a na kotvištích najdete v pilotu. V tištěném, či elektronickém, to je jedno. Jde jen o to, dopředu parametry přístavu nastudovat a pak se sdílenou zkušeností řídit.