Vende Globe

Tři dny do startu…

Již za tři dny startuje osmý ročník Vendée. Velký jachtařský svátek. Co k závodu řekl jeden z nejlepších jachtařů světa a držitel Jules Verne Trophy Loick Peyron?

Loick Peyron a Vendée Globe… jsi jeden ze zakladatelů legendárního závodu?

Ano, nejsem sice jedním z otců závodu, ale když přišel Philippe Jeantot s touto myšlenkou, řekl jsem si, že je to parádní nápad. Bylo to v roce 1986 a mně bylo 26 let. Hned jsem si řekl, že do toho jdu. V roce 1989 jsem byl zde v Les Sables na startu prvního ročníku. Měl jsme za sebou obtížný rok, během kterého jsem upravoval starou loď Titouana Lamazou (Titouan v prvním ročníku Vendée zvítězil). Byl to neuvěřitelný start, vše kolem bylo neuvěřitelné. Byla to cesta do neznáma. Nikdy předtím jsem neplul kolem světa, jen trochu přes Atlantik.

Viděl ses během závodu jako pionýr? Ten, který hledá cestu?

Byl jsem nováček, ale ne pionýr. Šel jsem ve stopách pionýrů. Nebyl to první závod kolem světa. Tím byl Golden Globe s Moitessierem a Robinem Knox Johnstonem. Mimochodem Robin, se kterým jsem nedávno telefonoval, chce jet příští Route du Rhum na malé lodi (sólový závod přes Atlantik v roce 2018, to mu bude 79 let). Oni byli pionýry v pravém slova smyslu. V první Vendée jsme je jen následovali. Rozdíl byl v tom, že my jsme byli závodníci, kdežto oni byli dobrodruhy. Ale na druhou stranu, i když je dnes regata především závodem, stále zůstává velkým dobrodružstvím. V tomto ročníku je dokonce více dobrodruhů, než závodníků.
Vzpomínám si na davy obklíčený kanál spojující přístav v Les Sables s mořem. Bylo to bláznivé a když jsem se vracel, tak neuvěřitelné. Je třeba si uvědomit, že možnosti komunikace byly tenkrát jiné. Vraceli jsme se z neznáma.

Jste frustrovaný, že jste dokončil jen jeden ročník závodu ze tří?

Třikrát se zúčastnit a jednou dojet, to odpovídá statistikám závodu. Jen 50 % závodníků dopluje do cíle. Je to frustrující, ale takové to je. V roce 2008 jsem to špatně nesl, protože jsem si na lodi Gitana 80 vedl dobře. Vše bylo perfektní, byl jsem ve vedení a zlomil se stěžeň… To je ale součást hry. Dějí se horší věci.

Je Vendée závod nebo dobrodružství?

Oboje. Někdo chce jen dokončit, zatímco jiní bojují o vítězství. Dokončit Vendée je dobrodružství. Ale velké dobrodružství je jen se dostat na start. To dělá tento závod tak zajímavým. Je to jeden z mála závodů, kde dobrodružství vládne. Ať máte jakoukoli loď. Je tam stále prvek nejistoty. Proto je to dobrodružství.

Co si myslíte o foilech?

Je to normální, věci se vyvíjejí. Momentálně jezdím na foilech na Bermudách (Loick je součástí týmu Amerického poháru Artemis). Foily zvyšují stres, který je kladen na skippera. Kdo má foily, může být rychlejší. Ale dopluje dále??? Mluvíme o nepohodlných lodích, které jsou stresující co se týče rychlosti. Je to podobné, jako sólové závody na vícetrupých lodích. Musíte být stále ve střehu.