Zajímavosti

Proč jsou nebezpečné létající ryby

Nebezpečí na nás číhá na každém kroku. Při přecházení silnice, při sledování zpráv, když se vracíte hodně pozdě domů, ale také tehdy, když podřimujete za kormidlem pod hvězdami tropického nebe.

Nebezpečnou pastí v kokpitu pro vás může být boj o život pod mořskou hladinou. Predátoři atakují hejna létajících ryb pod hladinou. Létající ryby mizí v prostředí, které je ostatním rybám cizí. Unikají letem nad mořskou hladinou.

Drama pod hladinou je jasné, ale proč by souboj ryb na život a na smrt měl ohrozit klimbajícího jachtaře?

Létající ryby jsou obvykle malé. Většinou po ránu najdete na palubě několik kousků do 20 cm délky. Některé ale mohou být více než dvojnásobné a mohou vážit až kolem 1 kg. Dokážou letět rychlostí až 70 km/h. Sedíte za kormidlem a trefí vás kilové závaží rychlostí 70 km/h. A to nepočítáme vaší rychlost. Taky můžete jet na jachtě, která pluje rychlostí 20 uzlů a létající ryba zaútočí zpředu. To už je kilový projektil, 110 km/h rychlost. A představte si, že by jich bylo hejno… To už je kadence ta-ta-ta… Neubráníte se, ani když budete na palubě dva.

Ještě se pojďme podívat, v jaké výšce jste před nimi v bezpečí a jaký je jejich dolet. V květnu 2008 natočila japonská televize NHK u ostrova Yakushima rybí let dlouhý 45 sekund. Délky letu jsou obvykle kolem 50 metrů, s vhodnou termikou však jsou schopny letět až 400 metrů (sovětské prý 800 - 1200 m). Bezpečná výška přede útokem letky zdivočelých létajících rybek je nad 6 metrů nad mořem. Tam už prý nezasahují.

Poznámka: V Japonsku z nich prý dělají speciální „létající suši“.