Technika plavby

Použití otěžového vozíku hlavní plachty

Pluji na jachtě vybavené použitelným (!!!) otěžovým vozíkem na hlavní plachtu. Pracuji v poryvech spíše s vozíkem, nebo otěží hlavní plachty?

Vzhledem k tomu, jak vypadá většina charterových jachet, se jedná spíše o akademickou otázku. Přesto si pojďme říci, jaká je funkce traveleru (jak mu také můžeme říkat). Umíme-li s ním pracovat, výrazně si usnadníme práci.

Traveler má dvě funkce: nastavuje úhel ráhna vůči větru a pomáhá řídit loď. Ovlivňujeme jím návětrnost lodi, má tedy vliv na kormidlo, a náklon v poryvech. Otěží hlavní plachty nastavujeme přetočení horní části plachty, tedy twist. Následně pomocí traveleru nastavíte ráhno tak, abyste dosáhli maximálního výkonu a měli pod kontrolou kormidlo a náklon.

Při středním větru začíná být třeba práce s travelerem, abyste udrželi loď na uzdě. Když se příliš naklání a kormidlo se stává návětrné, můžete povolit traveler, abyste vypustili přebytečný výkon.  Poloha ráhna vzhledem k ose lodi přestane být důležitá. Ve středním větru pracujte s travelerem agresivně, abyste udrželi správný tlak na kormidle. Při příchodu poryvu popusťte rychle traveler, ale pak buďte připraveni ho dotáhnout zpět, jakmile se počáteční síla nárazu rozptýlí a změní se v dopřednou rychlost místo náklonu. Pokud ho necháte příliš dlouho povolený, přijdete o možnost možnost stoupání, jakmile zrychlíte. Ve středním větru bude rozsah nastavení traveleru široký, od ráhna v ose jachty, až po krajní polohu v závětří.
Traveler je trimovací prvek pro "jemné doladění" výkonu. Pokud změny rychlosti větru nejsou příliš velké, práe s travelerem postačí a usnadní práci kormidelníkovi. Krása použití traveleru je v tom, že se nemění twist hlavní plachty (ovládaný hlavní otěží), ale pouze celkové množství výkonu.