Plavba západním pobřežím Švédska, 2. díl
Západní pobřeží Švédska je jachtařsky atraktivní lokalitou, která není příliš vzdálená. Na zajímavá místa se vypravil Vojta Sládeček se svojí jachtou Seascape 27 (dnes First 27). Přinášíme druhou část článku.
Přírodní kotviště
Velmi zajímavou kapitolou jsou zde přírodní kotviště. V mapě jsou velmi dobře značené. Označení v Navionicsu „Large boats“ znamená, že je na břehu vyvazovací kolík. Kotva se tedy spouští ze zádě a špičku vyvazujete na oblé kameny, na které se většinou dobře vystupuje. Ani s dvoumetrovým ponorem není problém zakotvit. Setkat se však můžete i s označením tzv. „Allongside“. Což může na přírodním kotvišti leckoho překvapit, ale v praxi to znamená, že si stoupnete ke skále přímo bokem. Většinou se jedná o nějakou plošinku, která pak padá hluboko do vody. Vy s lodí přistanete bokem a vaše fendry se opírají přímo o skálu. Na skále jsou vyvazovací oka a bez problému se vyvážete. Geniální!
Nejlepší na tom je, že na většině přírodních kotvišť se nachází malá dřevěná boudička, kde jsou udržované chemické toalety a místnost pro vynesení odpadu. Za celou dobu co jsme spali po ostrovech, jsem neviděl jediný vyhozený kus odpadku.
Kotvení
Proměnlivé počasí
Kryté oblasti u pobřeží
Oblast je celá velmi přizpůsobená jachtařům. Všude najdete servisy na motory, lodní krámky s náhradním vybavením, sailmakery. Ve skoro každém přístavu se nachází jeřáb pro spuštění lodě, nebo postavení stěžně. Většina lidí je velmi nápomocná, milá a je to určitě i tím, že zde není moc českých lodí, nebo posádek. Jsme pro ně stále ještě trošku exotičtí návštěvníci, tak rádi pomohou.