Nevýhoda rolfoku a jiné refování geny
Rolfok je vynikající pomocník, který dokázal vyřešit problémy s nesnadnou výměnou předních plachet. Má ale nejen klady, ale i zápory. Jaké jsou a jak se dají řešit?
Negativa rolfoku se začínají projevovat při silnějším větru. Tedy ve chvíli, kdy je třeba začít přední plachtu zmenšovat. V té chvíli se objevují dva problémy.
První se týká profilu plachty u předního lemu. Plachta je 3D objekt, který při rolování na trn rolfoku ztrácí svůj tvar. Za předním lemem vzniká „pytel“ se kterým se špatně stoupá proti větru a který navíc jachtu více naklání. Jednoduše platí, že plochý profil plachty znamená menší náklon. Naopak hlubší profil plachty vytváří větší náklon.
Druhým problémem je, že rolovaná plachta se zmenšuje od zádi směrem k přídi. Čím je plachta menší, tím je dále od stěžně a od hlavní plachty. Ideální je, když dvojice plachet se doplňuje a působí jako celek. Se zarolovanou genou na přídi tomu tak není, jedná se pak o dvě samostatné plachty. Plachty si nepomáhají a jachtu je obtížnější směrově vyvážit.
Řešení
Na starších jachtách se používalo na přídi několik různých plachet, které se měnily. K dispozici mohl být jeden nebo více stěhů. V případě více stěhů šlo také o ideální řešení, které odstraňovalo všechny potíže. Jiné problémy ale vznikaly. Výměna plachet byla pracná, větší počet plachet nebyl zadarmo a kosatky zabíraly na palubě mnoho místa.