Technika plavby, Bezpečnost, Motorové jachty
Kotvení na velkých hloubkách
Na jaké hloubce jste ochotni zakotvit s charterovou jachtou? Myslím bezpečně zakotvit. Ve všech ohledech slova bezpečně. Na standardní charterové jachtě s 50 metry kotevního řetězu.
Při kotvení se dobře cítím na hloubce do 10 metrů. V takovém případě vím, že délka kotevního řetězu odpovídá téměř pětinásobku hloubky od příďového kování k mořskému dnu pod lodí. To je poměr, který zajišťuje velmi spolehlivé zakotvení.
V některých případech jsou kotviště plná a je třeba jít na větší hloubku. Můžeme si říci, že i řetěz délky odpovídající čtyřnásobku hloubky by nás měl udržet.
50 : 4 = 12,5 m
Matematika nám říká, že v takovém případě můžeme kotvit cca na 12,5 metrech. To ale nepočítáme s výškou příďového kování nad hladinou. Správně bychom měli…
Některé moderní kotvy se chovají velmi způsobně i na kratším řetězu. Řekněme poměr hloubka /délka řetězu 1 : 3.
50 : 3 = 16,7 m
Je to ústupek od bezpečnosti, ale dobrá. Za cenu rizika jsme schopni zakotvit i na hloubce mezi 15 a 16 metry.
Občas jsou ale k vidění běžné charterové jachty (v Chorvatsku), které kotví na hloubkách kolem 20 metrů. Je to samozřejmě naprosto jejich věc. To nijak nezpochybňuji. Ale o bezpečném zakotvení bych nemluvil. Poměr mezi hloubkou a délkou řetězu je velmi malý.
Ještě jeden bezpečnostní problém…
Jedním aspektem kotvení je bezpečnost zakotvení. O té jsme psali výše. Druhá část problému ale je, jestli jsme schopni kotvu bezpečně vytáhnout nad hladinu. Zde se jedná o to, jak vypadá dno, na kterém kotvíme.
Bude-li dno ploché, obvykle půjde o písek, nebo bahno. V takovém případě by neměl být s vytažením kotvy problém.
Někdy ale vidíme lodě, které kotví u strmého skalnatého pobřeží. Rozpraskaný vápencový břeh mizí pod hladinou a jachta má kotvu spuštěnou někde do hlubin. Pokud se dno neumoudří a nenajdeme v místě písek, bude kotvení nebezpečné. Kotva na skalnatém dně sice může držet, protože se v některé brázdě na dně zasekne, ale v takovém případě bych měl velké obavy, že se ji nepodaří vytáhnout. A zatímco v 10 metrech je možné kotvě pomoci (s průměrným potápěčem na palubě), v 15 a více metrech již budete potřebovat potápěče mnohem lepšího. Je otázka, jestli ho máte na palubě... Vzhledem k ceně kotvy a řetězu, které byste museli na místě nechat, jde o přílišný luxus.
Pro konzervativní kotvení do hloubek jen kolem 10 metrů tak hovoří nejméně dva bezpečnostní faktory. Budete-li sypat kotvu do hloubky 15 a více metrů, myslete na to.