Technika plavby, Motorové jachty

Jak se vyvázat zádí na břeh?

Místa v zátokách v létě ubývá a mnohdy nezbývá, než se zádí vyvázat na břeh. Jak postupovat co nejjednodušeji?

Tento způsob stání má své nevýhody, protože jachta se nemůže natáčet na kotvě podle větru. To znamená, že namáhání kotvy je mnohem větší. Pokud máme dobrou kotvu, která dobře drží, není to za běžného počasí problém. Ideální je to samozřejmě při větru od zádi.


Obvykle vidíme jachty, které přijedou do zátoky, hodí kotvu, zacouvají ke břehu a pak pošlou vybraného dobrovolníka na břeh s lanem. Protože dobrovolník je v práci s lanem nováček (obvykle), tak se do něj na člunu zamotá. Následuje pokus o nastartování přívěsného motoru. Potom hledání vesel, zjišťování, kam vesla patří, učení se veslování a nakonec náhodný náraz do břehu, kam dinghy dofoukl vítr. Další kapitolou je hledání vhodného kamene na uvázání a nakonec krátkometrážní groteska s názvem „učíme se dračák.“

Výše uvedené zabere cca 15 až 20 minut času, po který musí skipper manévrovat na již hozené kotvě, aby jachtu udržel na místě.


Pojďme na to jinak

Celé je to zbytečné

Vše lze udělat mnohem jednodušeji. Stačí změnit pořadí. 

Vyberte si místo , kde chcete stát. Připravte výsadek s lanem a naložte ho do člunu. Dovezte ho k místu, kde budete vyvázáni a vyložte ho. Nyní se můžete jet koupat, máte dost času. 

Dobrovolník na člunu se nějak dostane na břeh. Má čas a klid na výběr místa na uvázání a na studium uzlů. Nikdo na něj netlačí. Když má splněný domácí úkol, vypluje s volným koncem lana a mávne na nás. My si spustíme kotvu a připlujeme si pro lano.

Vše je snadné a jednoduché, není třeba na nic čekat.

Při stání zádí ke břehu se přesvědčte, jestli vaše kotva dokonale drží. To je alfa a omega. A dávejte pozor na změny větru. V případě nutnosti buďte připraveni nechat na místě lano, kterým jste vyvázaní na břeh. Můžete se pro něj druhý den vrátit. A vždy mějte na paměti, že tato pozice je mnohem nebezpečnější, než běžné stání na kotvě.

 

Tyto a podobné tipy najdete v knize Přístavní manévry.