Jachta, tuna bílého prášku a tři Chorvaté
Byznys s kolumbijským bílým zlatem z vás může udělat boháče s vlastní zoologickou zahradou. Nebo obyvatele šatlavy v místě, které je běžně určeno pro dovolenou s Fischerem.
Trojice jachtařů z Chorvatska zatoužila po vlastní ZOO. Nebo alespoň po parádním červeném sporťáku. Měla kontakty a naprosto dokonalej plán. Neprůstřelnej.
Sedneme na loď a uděláme si parádní dovolenou. Proplujeme Středomoří, zamíříme z Gibraltaru na jih, přes Kanáry a zastavíme se v exotickém Karibiku. Tam naložíme tunu ceněného carga z Kolumbie a vyplujeme zpět. Do Španělska! Tam náklad předáme obchodníkům s vynikající náladou. Shrábneme prachy a je vymalováno. Betonovej plán!
Jenomže… I nejlepší plán má svá úskalí.
O nápadu trojice fandů do jachtingu věděla chorvatská policie. Jakmile trojice na začátku roku 2020 vyplula z Chorvatska na plachetnici Majic, rozjela se mezinárodní policejní akce. Sledovačka na třech kontinentech...
Po mamonu toužící trojice jachtařů doplula na Kanáry a v dubnu na Barbados. Tam je ale zastihla epidemie koronaviru a karanténa. Kontrola stíhala kontrolu, nebyl klid na nakládku. Bylo třeba operativně změnit plány. Následoval návrat na Kanáry a vyplutí směr Brazílie. Alespoň oficiálně…
Místo toho jachta Majic zamířila do Guinejského zálivu v rovníkové Africe. Tak byl konečně klid na překládku zboží. S plným podpalubím se jachta otočila znovu na cestu do Evropy. Osudné se trojici z Šibeniku staly Kanárské ostrovy.
Nyní čeká jachtaře ze Šibeniku střednědobá pauza od jachtingu. Vzhledem k množství bílého prášku by to mohlo být cca do 10 let.
Není to první případ chorvatských jachtařů/pašeráků. Na podobnou cestu se před lety vydal také majitel chorvatské charterovky Mande Charter, který doufal v lepší využití svých jachet v mimosezónním období.
Také my jsme měli na Kanárech ve vězení partu jachtařů, která doufala v životní byznys. Bezstarostná jízda se ale nakonec nekonala...