Novinky

Inspirace kytovci, nový propeler zvyšuje účinnost

Výrobce elektromotorů pro rekreační plavidla BlueNav připravil novinku, která nezapře zásadní inspiraci živou přírodou. V rámci snahy o zvýšení efektivnosti rotoru představil vodní trysku s vrtulí, jejíž listy podle výrobce věrně připomínají ploutve velryb. Tato biomimetická technika má zvýšit účinnost a snížit odpor, a tedy i náklady.

Jihofrancouzská společnost BlueNav byla založena teprve v roce 2020. Na zmíněné novince pracovali její inženýři s pomocí technologií CAD (Computer-Aided Design) a CFD (Computational Fluid Dynamics). Výsledkem je inovovaná řada propelerů středního výkonu BlueSpin určená pro elektrický (případně hybridní) pohon lodí o délce od 8 do 15 metrů. Bezhřídelové vrtule BlueSpin využívají technologii permanentních magnetů a listy propeleru jsou pevné.

V uplynulých měsících inženýři přepracovali geometrii listů rotoru a velikost vstupního a výstupního otvoru trysky. Nové, méně ladné tvary listů jsou inspirovány ploutvemi velryb. Výrobce uvádí, že díky této inovaci naměřil zvýšení točivého momentu a snížení odporu, což vedlo k lepší celkové účinnosti trysky.

Biomimetika je obor, který zkoumá zajímavá konstrukční řešení v přírodě u živých organismů a snaží se je uplatnit ve vývoji nových technických řešení. V minulosti například existovala kormidla, která kvůli dosažení lepšího výkonu kopírovala tvary velrybích ocasních ploutví. Tento nápad se ale nakonec neprosadil do průmyslového využití, neboť kopírovat složitou geometrií ploutví v průmyslovém měřítku se ukázalo jako příliš nákladné.

V BlueNav si poradili po svém: „Pro tvar našich rotorových listů jsme vyvinuli speciální formu, využíváme vakuovou infuzi, takže v porovnání s běžnými listy žádné dodatečné náklady nevznikají,“ uvedl Hugo de Malherbe, vedoucí rozvoje společnosti BlueNav.

Společnost zároveň uvádí, že toto „velrybí řešení“ může nabídnout jako dodatečné příslušenství stávajícím zákazníkům s konvenčními listy propelerů BlueNav.