Zajímavosti, Ostatní regaty

Famózní comeback „drogového delikventa“

Začátkem loňského roku si vyjel kvalifikaci na OH v Tokiu ve třídě Nacra 17, pár dní na to ho soud poslal za mříže za vážné drogové delikty a praní špinavých peněz. Přesto teď finský jachtař Janne Järvinen slaví úspěchy v nové třídě 69F.

Järvinen se spolu s několika dalšími finskými celebritami zapletl do jedné z největších drogovových kauz v dějinách severské země. Poté, co byl v únoru nepravomocně odsouzen na dva a půl roku do vězení, následovalo vyloučení z olympijského týmu. Místo aby v Japonsku bojoval o medaile, tak loňské léto strávil bojem o setrvání na svobodě.

V tom se mu zatím daří, a dokonce ho soudní tahanice neodradila ani od přípravy nového projektu. Nechtějme vědět, odkud ty peníze pocházejí, ale Järvinen je financiérem týmu, který nyní sbírá úspěchy ve třídě 69F.

Závody v nové one-design třídě jednotrupých foilerů pro tříčlennou posádku, které vyrábí firma Persico, se konají na obou stranách Atlantiku. Evropská část má za sebou závody ve Valencii, kde dominoval právě Järvinenův tým Fin1Racing, poskládaný z protřelých profesionálů. Největší podíl na úspěchu náleží dánskému kormidelníkovi Allanu Norregaardovi, který má bronz z OH v Londýně z třídy 49er, poté závodil stejně jako Järvinen ve třídě Nacra17. Druhým členem posádky je Järvinen, třetím pak Španěl Iago Lopez, rovněž účastník olympiády na 49er.

Finský tým zvítězil v sedmi z devíti rozjížděk. Ukázalo se, že zimní trénink přímo v dějišti závodu se týmu vyplatil. Na druhém místě skončil švýcarský Okalys Youth Project, třetí byla francouzská Groupe Atlantic.

 

Případ Katiska

V loňském případu organizované skupiny, která obchodovala s metamfetaminem a MDMA a působila ve Finsku a ve Španělsku, finský soud poslal za mříže 53 osob, z toho 30 na více než dva roky. Hlavní dva pachatelé dostali více než deset let. Sedm dalším mužů bylo odsouzeno na 8-10 let.

Do případu byly zapojeny motorkářské gangy Cannonball a Hells Angels a několik finských veřejně známých osobností. Mezi nimi Järvinen, který se měl dopustit napomáhání drogovému trestnému činu a praní špinavých peněz s přitěžujícími okolnostmi. Dále hvězda fitness a instagramu Sofia Belórf, přítelkyně jednoho z šéfů kartelu, či zpěvák poprockové skupiny Sunrise Avenue Samu Haber.

Policie dala případu přízvisko Katiska (past na ryby) podle helsinské ulice Katiskapolku, kde bylo v roce 2018 nalezeno pobodané tělo. Při následné prohlídce blízkého domu bylo nalezeno velké množství drog, což odstartovalo několikaleté vyšetřování.