Další ropná tragédie v Nigérii
Ropa pohání náš svět kupředu. Termín „černé zlato“ by nemohl být přesnější. Na rozdíl od ropy ovšem zlato není výbušné. Zprávy o výbuchu či alespoň úniku na některé z ropných plošin slýcháme často. Je to daň za náš životní styl, kterou splácí místní ekosystémy. Minulý týden došlo k další tragédii, tentokráte v Nigérii.
Loď Trinity Spirit, která je schopna uskladnit asi 2 miliony barelů ropy, vybuchla minulý týden ve středu brzy ráno, uvedla v prohlášení společnost Shebah Exploration & Production Co., která má loď v pronájmu. Loď dokáže zpracovat až 22 000 barelů denně, uvádí web společnosti.
V době výbuchu bylo na palubě lodí deset členů posádky. Tři z nich jsou mrtví a čtyři pohřešovaní. „Naší prioritou zůstává zjištění lokace a následné zabezpečení čtyř stále nezvěstných členů posádky,“ uvedla společnost.
Pro Nigérijce nejsou podobné zprávy žádnou novinkou. V listopadu vybuchl vrt provozovaný nezávislým výrobcem Aiteo Eastern E&P Co., který pět týdnů chrlila ropu a plyn do vzduchu a okolní řeky. Než se ho podařilo uzavřít.
Nigérijský ministr životního prostředí v sobotu uvedl, že loď skladovala asi 50 000 až 60 000 barelů ropy, což je výrazně pod její kapacitou 2 miliony barelů. Svým způsobem se tedy dá hovořit o štěstí.
Na žádost o vyjádření k obvinění ze zanedbávání bezpečnostních protokolů společnost nereagovala.
Zatímco mezinárodní společnosti, jako je Shell Plc, prodávají svá zbývající pobřežní a mělkovodní aktiva v zemi, aktivisté a místní komunity se obávají, že odejdou, aniž by řešili rozsáhlé škody způsobené desetiletími čerpání ropy.
Jisté je jedno. Ropa se bude těžit dál a problémy spojeny s její těžbou jen tak nezmizí.