Počasí, Motorové jachty

Co říkají čáry na obloze

Někdo v tom vidí obří komplot farmaceutických firem a leteckých společností, které nás práškují kdovíčím. Této nepochybně zajímavé teorii nevěřím. Jako jachtaři bychom však čárám na nebi pozornost věnovat měli.

 

Práškování obyvatelstva za účelem zisku je jistě zajímavější téma, než kondenzační čára za motorem letadla. B je však správně. Proč jsou ale někdy čáry tak dlouhé a tlusté a co nám říkají?

Kondenzační čára se objevuje za motorem letadla na drobných prachových částicích, které vznikají po spalování paliva. K tomu, aby mohlo dojít ke kondenzaci vzdušné vlhkosti, jsou třeba tzv. kondenzační jádra. Tedy částice, na kterých může kondenzace začít.

Budu-li mít čistý vzduch bez nečistot, může teplota poklesnout pod teplotu rosného bodu, a přesto nedojde ke kondenzaci. Stačí přisypat prachové částice a kondenzace začíná.

Je-li v atmosféře vlhko, potom prachové částice z motoru letadla slouží jako kondenzační jádra. Na nich kondenzuje vzdušná vlhkost a vznikají tyto čáry. Větší vlhkost, větší čáry.

Větší vlhkost do vyšších vrstev atmosféry přináší blížící se teplá fronta. Proto kondenzační čáry obvykle bývají indikátorem blížící se teplé fronty. Podobné čáry tak mohou indikovat příchod teplé, nebo okluzní fronty za 12 – 24 hodin. Sledujte k tomu také barometr a další vývoj počasí. 

Tyto fronty znamenají především trvalý déšť, zmenšenou viditelnost, a následně i příchod fronty studené.