Technika plavby

Co máte udělat v poryvu?

Zaslechl jsem názor, že v poryvu je třeba vyostřit. Aby se vylil vítr z plachet. Je to špatné řešení. V poryvu je třeba udělat něco úplně jiného. 

Proč nevyostřovat?
V první řadě to není třeba dělat, protože loď to udělá za nás.
Dále to není dobré dělat proto, že rychlost větru působícího na loď se ještě zvýší, protože k rychlosti větru musíme připočítat i rychlost lodi, která proti němu pluje.
Plachty začnou flatrovat. Vítr je silný a plachty flatrují. To je vystavuje velkému namáhání. Pokud jsme jim nic neudělali do té doby, může se nám to povést nyní. Navíc mohou ublížit nám a takeláži.
A nakonec, co budeme dělat pak? Po vyostření? Loď se po zastavila, je neovladatelná a vítr s ní mlátí. Nepříjemná situace.

Co dělat?
Plujeme určitým kurzem a v tomto kurzu chceme pokračovat i nadále. Přichází poryv, vidíme ho na hladině. Je jasné, že bude mít tendenci loď naklonit a stočit proti větru. Proto se připravíme na to, že se budeme snažit kurz stále držet tím, že kormidlem budeme odpadat. Má-li loď stále snahu nekontrolovaně ostřit, povolíme hlavní plachtu. Nejlépe na otěžovém vozíku, pokud to nejde tak na otěži. To by mělo stačit pro to, abyste ji dostali pod kontrolu.

Příliš silný poryv?
Pokud je poryv příliš silný, vítr bude silný i nadále a bude třeba refovat, povolíme plachty a odpadneme. Rychlost větru působícího na loď se zmenší, jachta se stabilizuje a my získáme čas na přípravu refování.