Záchranná operace se šťastným koncem
Mohutná záchranná operace, která probíhala v Pacifiku ve vodách ostrovního státu Mikronésie, měla šťastný konec. Trojici námořníků ze souostroví Chuuk se podařilo nalézt díky velikému nápisu SOS vytvořeném na pláži neobydleného korálového ostrůvku.
Trojice vyplula na 7 metrů dlouhém skiffu z atolu Puluwat na ostrov Pulap vzdálený 22 námořních mil (40 km). Uprostřed plavby motor zakašlal a zdechl. Někdo zapomněl dokoupit benzín...
Další informace o průběhu vyhledávání se liší…
Podle amerických zdrojů byla šťastným nálezcem trosečníků posádka amerického KC-135 Stratotanker. Letadlo bylo na kraji svého vyhledávacího čtverce, když se vyhýbalo prudké přeháňce a dostalo se 120 mil od předpokládané trasy mezi dvěma mikronéskými atoly. Na hladině se objevil malý korálový ostrůvek Pikelot. Posádka letadla vedená poručíkem Jasonem Palmeira-Yen se rozhodla ostrůvek zkontrolovat. V té chvíli zahlédli na pláži veliký nápis SOS a vedle vytaženou loďku.
Další záchrana připadla na starost nejprve australské HMAS Canberra, která na ostrov přepravila vrtulníkem potraviny. Aby nemohlo dojít k nákaze trosečníků virem COVID 19, bylo rozhodnuto je ihned nezachránit, ale počkat na místní loď. Pro trosečníky nakonec doplula hlídková loď FSS Independence. Zachráněni byli 3. srpna. Všichni tři v pořádku, bez zdravotních komplikací.
Australská verze záchrany je lehce pozměněná. Americký Stratotanker je vynechán a strůjcem úspěchu byla helikoptéra z HMAS Canberra, která objevila SOS v písku. Podle této verze helikoptéra přistála na Pikelotu, zkontrolovala zdravotní stav trosečníků, předala zásoby a odletěla.
Šťastné vyzvednutí trosečníků je i podle tohoto zdroje záležitostí mikronéské hlídkové lodi.
Exaktní informace o skutečném průběhu záchrany (Američané vs. Australané) nemáme a vzhledem k chabé znalosti mikronéského jazyka Chuukese je nejsme schopni zjistit.