Za 60 dnů kolem světa, 2. díl
Jaká další technická zlepšení umožní novým lodím IMOCA útočit na hranici 60 dnů při plavbě kolem světa? Dnes se podíváme na nezbytného autopilota, chráněný kokpit a únavu závodníků.
V pátek před startem Vendée Globe jsme se zaměřili na slova jednoho z favoritů Alexe Thomsona, který tipuje, že čas vítěze by mohl atakovat 60 dnů, pokud bude počasí nakloněno správným směrem. Jedním z přístrojů, který takto ohromný skok umožní, je autopilot.
Umělá inteligence v autopilotech
Autopilot dneška má daleko ke krabičce, na které namačkáte 020°a ona to drží, pokud tedy neudělá něco jiného. Jde o sofistikované zařízení, které sbírá data, zpracovává je a učí se z nich. Strojové učení.Autopilot dnes kormidluje mnohem více a lépe než člověk. Díky mnoha senzorům je schopen chápat pohyb lodě ve všech osách. Rostoucí rychlost lodí vyžaduje rychlejší a přesnější reakce autopilota. Autopilot již je schopen anticipovat pohyb lodě a držet ji ve správném kurzu i na foilech, aby se tak jachtař mohl věnovat správnému nastavení trimu a foilů.
Bezpečí
Dalším krokem vpřed v bezpečnosti je instalace systému, který má zabránit srážce s UFO. Jde o systém OSCAR, o kterém jsme již psali. Ze 33 startujících jachet je jím vybaveno 18 z nich. Tři jachty jsou vybaveny systémem Pinger, který má za úkol plašit kytovce poblíž lodi, aby nedošlo ke kolizi.
Únava a spánek
Krokem k lepším časům je i kvalitnější management spánku a únavy. Thomas Ruyant je například stále napojen na monitoring, který má zabránit, aby se dostal za zvladatelnou mez únavy. Podobné analýzy si dělá i Alex Thomson. Přílišná únavy znamená pomalé reakce, chyby a špatná rozhodnutí….
Více o Vendée Globe se můžete dozvědět na našich online přednáškách, kterých se zúčastní i Milan Koláček.