Technika plavby, Stavba a údržba
Jak upravit jachtu na plavbu v silném větru
Máte rádi jachting, výzvy, divoké počasí. A máte kliku, máte vlastní jachtu. Jak ji upravit, aby plavba v silném větru byla zábavou a nikoli trápením?
Znáte to z charterových jachet. Jakmile přifoukne tak, že je třeba začít rolovat genu, přestane být plavba, především proti větru, zábavou. Už není možné plout tak ostré kurzy, jachty se hodně naklání, není vidět na špiónky, které jsou pro kormidelníka důležité. Potřebujete-li se dostat někam proti větru, plavba je delší a výrazně méně příjemná, než když je možné vést genu plnou.
Přitom, pokud máte vlastní jachtu, existuje řešení. Není to sice zadarmo, ale vlastnictví jachty není koníček pro každého. A to, o co člověku jde, když má nějakého koníčka, je zábava, ne?
Rolfok na palubě usnadňuje život. Na sbalení plachty je vynikajícím pomocníkem. Při zmenšování plachet má své limity. Nebo jinak… Na charter dobré. Pokud ale máte vlastní loď a nevyhýbáte se stoupačce, je dobré sail plan doplnit o vnitřní přední stěh a další kosatku. Mimo jiné tím šetříte dražší plachtu, tedy velkou genu.
Podle typu lodě a velikosti přední plachty je možné vést na stoupačku 110% genu cca do 20 uzlů větru. Pak už přichází chvíle, kdy je třeba myslet na změnu. Loď by možná uvezla i více, ale jde také o plachtu samotnou. Dostává zabrat.
Máme-li vnitřní přední stěh, můžeme genu sbalit a místo ní na vnitřní přední stěh vytáhnout menší kosatku, která je ušita do silného větru a do nějakých 35 uzlů bude dobrá. Tato plachta nemusí být na rolfoku, vnitřní přední stěh tak může být snadno demontovatelný. Malá plachta má několik výhod. V první řadě je ušitá z materiálu, který je do silného větru určený. Dále je plachta vytažená celá, má tedy ideální tvar, nenaklání tolik loď, je vidět na špióny, lépe stoupá, lépe se trimuje. Je níže, snižuje tedy těžiště plachet. No a nakonec je plachta blíže ke stěžni, tedy blíže k těžišti lodi a jachta se lépe kormidluje.
Vidíte, že výhod je mnoho. Plavba s takovou plachtou je mnohem větším potěšením než se zarolovanou genou. A když je vítr silnější než 35 uzlů, dodají šťouralové? I na to máme odpověď. Buď už se nám v silnějším větru nechce nikam vyplouvat, nebo na vnitřní přední stěh vytáhneme bouřkovou kosatku.
V dnešní době s novými syntetickými lany je instalace vnitřního předního stěhu relativně jednoduchá, nejsou třeba nákladné napínáky. Jen je třeba brát v úvahu namáhání na kladkách, které použijeme. Nejlepší je místo kladek na dopínání použít odolné low friction ring.
Pozor však na to, kde je vnitřní přední stěh uchycen na stěžni.