Technika plavby

Vzít jachtu do vleku a dostat ji k molu

Byli jste někdy v situaci, kdy jste museli vzít jachtu do vleku a zajet s ní v přístavu k molu? Pokud zrovna nepanuje bezvětří a jsou alespoň nějaké vlny, není to tak jednoduché, jak si mnozí představují.

Celé mé lodní začátky byly o tom, že má-li druhý na moři problém, musím mu pomoci, pokud jen trochu můžu. Stále se tím řídím a myslím si, že by to tak mělo být. I když se doba změnila. Potřebuje-li tedy někdo vzít do vleku, je třeba jít na to. Bohužel to může být složitější, než se na první pohled zdá.

Ve vlnách

Začneme tím, že na vlnách je třeba vléci druhou loď za zádí. Stačí předat lano, uvázat a jedeme. Takto jednoduché je to od stolu v kavárně. Na rozvlněném moři je to jiné.

Jak blízko mohu bezpečně zajet ke druhé jachtě na vlnách? Vlny si s jachtami hrají, lodě poletují z boku na bok, stěžně se kymácí. Bezpečná vzdálenost je pak větší než malá. Dokážeme na takovou vzdálenost bezpečně hodit lano na druhou jachtu a neriskovat pád přes palubu? Není to jednoduchá disciplína. Neříkám, že to nejde, ale nemusí se to podařit.

Pak je třeba jít na to jinak. Připravíme si dlouhé lano. Jeden konec na zadní vazák, na druhý konec uvážeme na krátko fendr. Ještě jeden fendr můžeme uvázat na lano cca 15 metrů před první uvázaný. Fendry jsou tam proto, aby lano bylo vidět a abychom ho drželi u hladiny.

K lodi, kterou budeme vléci se přibližujeme od zádi z její návětrného boku. Díky tomu vítr snáší fendry s lanem k vlečené lodi. Na úrovni přídě změníme kurz a překřížíme její příď. Tím stáhneme vlečné lano k přídi a posádka vlečené lodě ho bude moci zachytit. My zatím musíme stáhnout rychlost, abychom s lanem neujeli, dokud není uvázané.

Manévr se zdá poměrně jednoduchý, přesto se nemusí podařit na první pokus.

Nebudeme se nyní zabývat tím, jak lano uvázat za obtížných povětrnostních podmínek. Na každé lodi je to jiné. Záleží na umístění vazáků, sloupků zadního a předního koše atd. Podíváme se ale na to, jak dovést jachtu do přístavu.

Manévry při vlečení bokem

Dostaneme-li se na klidnou vodu, je lepší si vlečenou jachtu uvázat na bok, abychom s ní mohli lépe manévrovat ke břehu.

Příďové a záďové lano, dotažené springy, které obě lodě zafixují, aby se vůči sobě nemohly pohybovat. Nyní je to v podstatě jedna loď. Takový katamaran. Mělo by to být tedy snadné…

Není to tak docela. Jedna loď je ovládána motorem, druhá setrvačností. Začínají se dít věci. Chcete se rozjet, zařadíte přední chod (na obrázku zelená jachta), loď bez motoru brzdí (na obrázku červená jachta) a stáčí celý vlek na svoji stranu.

Ve chvíli, kdy se vám podaří soupravu rozjet a srovnat, zkuste zabrzdit. Vlečná loď brzdí (zelená), vlečená (červená) pokračuje dále. Souprava se stáčí na stranu vlečné lodě. Platí to samozřejmě ať již pluji, nebo chci plout, na přední chod, nebo na zadní.

A tak to je stále. Chcete se stočit, jedna se stáčí, druhá brzdí, chcete brzdit, jedna brzdí, druhá jede. Chcete jet, zařadíte přední chod, druhá brzdí.

Přesto to neznamená, že s takovou sestavou nezajedete k molu. Samozřejmě to jde, ale vyžaduje to praxi. Alespoň vědět, co můžete čekat. Aby se nestalo, že dojedete s nemohoucí lodí po boku k molu, zařadíte zpátečku a loď-invalida vás natlačí přídí na molo. Nebo budete couvat k molu, zastavíte, ale vlečená loď skončí zádí na molu, protože sestavu otočí.

Jde to udělat, ale chce to praxi. Přesvědčili se o tom i účastníci podzimního kurzu nouzových situací v Chorvatsku, kde jsme mimo jiné různé vlečení a dostání vlečené lodě k molu zkoušeli. Tento kurz máme zařazen i na jaro.