Zajímavosti

Velryba na Žirje, vymlácená hospoda a poslední přeživší

V přístavu Muna na Žirje se promenovala velryba. Přímo uprostřed přístavu. Na Pagu pětice turistů vymlátila kafić, ve kterém do té doby seděla. Probíhá vyšetřování. No a v Podgoře se podařilo najít poslední tři kyjovky, které přežily mor…

Plejtvák myšok

Před dvěma dny se objevila velryba uprostřed přístavu Muna na Žirje. Zátoka je velmi hluboká, proto odhadem 15 m dlouhý tvor neměl problémy s ponorem. Očitý svědek nebyl schopen poznat, do jaké rodiny velryba patří a ani my nemáme znalosti potřebné k její identifikaci. Mohlo by ale jít o plejtváka myšoka, který před týdnem zabloudil až k Rijece.

Podle zpráv z Lučke uprave Šibenik velryba poškodila dvě mooringová lana a vedení instituce nyní řeší, kdo zaplatí vzniklé škody. Jak jistě někteří jachtaři vědí, tak oprava mooringového lana je 200 EUR a to se bavíme o cenách z loňského roku, které již jistě budou navýšeny minimálně o inflaci. Bude možné pohnat k odpovědnosti velrybu, nebo bude třeba rozpočet Lučke uprave sanovat z evropských fondů?  (část zprávy se nepodařilo ověřit)

Pět mušketýrů

Pětice turistů se v nočních hodinách rozhodla vylepšit design kavárny na Pagu, ve které do té doby seděla. Nejprve létaly sklenice, potom si horda mužů ve věku 30 – 50 let přinesla kameny, aby mohla s větší razancí dodělat rozdělanou práci. Vrozená skromnost jim nedovolila počkat na příjezd delegace místních bezpečnostních sborů, která se chystala ocenit odvedenou práci.

Zatím se neví, která národnost trpí tak silnou dávkou designového jemnocitu, že musí zapracovat na výzdobě restaurace i ve svém volnu, ale proslýchá se, že by se mohlo jednat o slovinské pracanty.

Poslední kyjovky na Makarské

V roce 2016 se u španělských břehů začala šířit nemoc největšího středomořského mlže kyjovky šupinaté. Až 120 cm vysoké lastury začaly hynout a nemoc se bleskurychle šířila Středozemním mořem. Nyní jí je zasažený i Jadran a dříve hojní mlži pomřeli.

Potápěčům se nyní podařilo nalézt tři živé kyjovky na Makarské v Podgoře. V zátoce, kde jich dříve žilo více než sto, nyní zbývají tři jedinci, kteří se však zdají být nemoci odolné. Podle dosavadních výzkumů jde o jediné tři odolné kusy v celé splitsko-dalmatské županiji. Největší z nich je vysoká 43 cm, další dvě jsou poloviční.