Technika plavby

Ve dvou zádí k molu

Zajíždíte zádí k molu a jste na lodi jen dva. Na molu není nikdo, kdo by vám pomohl s vyvazovacím lanem, nebo mooringem. Jak na to?

V ideálním případě u mola již jedna vyvázaná jachta stojí. V takovém případě budeme zajíždět na její návětrnou stranu, abychom se o ni mohli opřít ve chvíli, kdy budeme brzdit.

Máme připravené fendry, záďová lana jsou na vazácích a vně jsou vedena kolem zadního koše z boku od vazáku na záď. Tak je možné je bez obav hodit na molo, aniž by hrozilo jejich zamotání.

Připlouváme k molu těsně vedle stojící jachty. Pomocník na palubě bude vyskakovat s návětrným vyvazovacím lanem na molo (1). Při brždění přetáčíme kormidlo proti větru, aby příď jachty měla tendenci se natočit proti větru a nebyla sfouknutá. Máme-li správně fendry, není problém se o vedle stojící jachtu opřít. Je však třeba stát těsně vedle ní, jinak bude na jachtu sfouknuta jen příď.

Pomocník se záďovým návětrným lanem vyskakuje na molo. Než lano uváže, jsme opřeni o vedle stojící jachtu. Jakmile je lano vyvázané (necháme ho trochu delší, aby se nám lépe dotahoval mooring), s kormidlem stočeným proti větru zařadíme přední chod, aby se příď i ve větru srovnala a záď se vzdálila od mola (2). Pohrajeme si s plynem, aby byl stav vyvážený a jdeme si pro podávaný mooring.

Mooring na přídi dotáhneme (3). Nyní jdeme na záď a vyvážeme druhé záďové lano. Připravíme se u obou lan na jejich dotažení. Zařadíme zpátečku a lana podle možností dotáhneme (4).

Podobně je možné zajet i sólo, pokud je na břehu někdo, kdo vyváže podávané záďové lano. Když se nebudeme moci opřít o vedle stojící jachtu, bude nutné rychleji zafixovat návětrné vyvazovací lano. Pak už bude postup stejný.

Více najdete v knize Přísavní manévry, nebo vás to naučíme na našich kurzech.