To umí jen Francis Joyon!
Rekord přes severní Atlantik je druhým největším rekordem v jachtařském světě. Po rekordu kolem světa. Jak se takový rekord dělá?
Běžně je to tak, že loď připravená celým podpůrným týmem čeká v New Yorku na ideální počasí. Předpovědi analyzuje zkušený weather router a skipper čeká na pokyn. Loď je připravená, zásoby na místě a čeká se. Někdy i dva měsíce a stejně k rekordnímu pokusu nemusí dojít. Někdy se kvůli nepřízni počasí vůbec nevypluje.
Francis Joyon je jiný než ostatní. Neuvěřitelný suverén světových oceánů. S trimaranem IDEC Sport připlul do New Yorku v rámci závodu The Bridge, při kterém závodily 4 trimarany kategorie Ultime s plnými posádkami proti pasažérskému parníku Queen Mary II. Kvůli nepřízni počasí trimarany prohrály. Nejrychlejší z nich byl Macif, na druhém místě doplul do New Yorku IDEC Sport.
Joyon, který vždy preferoval low budget přístup, se rozhodl odjet zpět do Francie sám. Hecl se, že pokud neporazil Queen Mary II do Ameriky, bude alespoň první v Evropě. Čas startu si nevybíral. Vyjela Queen Mary II, tak jel taky. Na lodi byly zbytky jídla z plavby do New Yorku. Stihl koupit jen pár banánů a vajíček. Nákup ani nestihl na lodi uložit. A jel.
Když vyplouval na startovní čáru, řekl, že by se vlastně mohl také pokusit překonat svůj vlastní transatlantický rekord z roku 2013. Ten měl hodnotu 5 dnů, 2 hodiny a 56 minut. Proč ne? Mimochodem…
Ono to vyšlo. Poslední den před cílem bylo jasné, že s rekordem to bude o minuty. To znamená nepokazit žádný manévr. A těch zrovna bylo hodně. Navíc posledních 24 hodin moc nefungoval autopilot a Joyon nemohl odejít od kormidla.
Jen malé doplnění. Ti, kteří někdy jeli na podobné lodi, vědí, jak neuvěřitelně namáhavé je udělat na lodi obrat. I v plné posádce. Zde to vše dělá Francis Joyon sám.
Nový rekord má hodnotu 5 dnů, 2 hodiny a 7 minut.
Francis Joyon je stár 61 rok.