Technika plavby

Spinakerový peň na motýla?

Při plavbě na zadní vítr bez spinakeru volíme nastavení plachet „na motýla“. K tomu je třeba použít spinakerový peň, bez něj je gena nestabilní. Často posádky pouze nastaví spinakerový peň na otěž geny a tím to končí. Gena je stabilnější, ale stále to není ono. Chce to ještě více.


Aby byl peň na svém místě stabilní, musíme použít lana navíc. Jde v první řadě o výtah pně, tedy o lano vedoucí ze stěžně na konec spinakerového pně. To bude držet vnější konec pně ve správné výšce. Sám o sobě ale nestačí, vnější konec by se mohl zvedat. Proto je třeba použít z přídě vedoucí kiking spinakerového pně, který bude konec pně naopak stahovat dolů.

Nyní bychom již mohli do pně instalovat otěž geny. Lepší však bude, nechat obě otěže volné a použít otěž třetí, které povede přes peň. Obě standardní otěže budou volné a budou připraveny k použití v případě změny podmínek. Třetí otěž obvykle povedeme přes další kladku, která bude instalována dále na zádi.

Nastavení pně je nyní fixováno třemi lany. Ve směru vertikálním ho drží výtah a kiking pně, ve směru předozadním pak třetí otěž a z přídě vedoucí kiking pně. Někteří jachtaři při tomto nastavení používají ještě jedno lano, které stahuje peň dozadu místo třetí otěže. V takovém případě zůstane peň na místě i po uvolnění otěže. Genu je pak možné v případě potřeby přehodit na druhý bok a teprve potom řešit uklizení pně.