Ostatní regaty

Rolex Middle Sea Race

Proti posledním rokům byla naše letošní účast na Maltě nízká. České barvy reprezentoval jen Milan Tomek a jeho tým na francouzské jachtě The Kid Jean-Pierre Dicka. Za Slovensko to byl Michal Kelemen a jeho Kolotočáři na chorvatské jachtě Odilia.

Závod byl tentokrát naprosto jiný, než v loňském roce. Loňský dlouhý úsek na zaďák od Favignany až k Lampeduse a následný bok k Maltě, se letos změnil na divokou stoupačku. Vítr přes 25 uzlů a v poryvech ještě více, do toho vysoké lámající se vlny. Celkovou vítězkou závodu se stala maltská jachta Elusive 2 (First 45). Druhá skončila francouzská Courrier Recommandé, která zvítězila v loňském roce a jako jediná porazila naší Bohemia Praha debra vedenou Milanem Koláčkem.

Courrier Recommandé mohla zvítězit i letos, ale Elusive 2 dostala nápravu, protože asistovala záchraně posádky trimaranu Ad Maiora, do kterého zatékalo po zlomení stěžně nedaleko Lampedusy. Courrier Recommandé mohla být první jachtou v historii závodu, která by dokázala zvítězit dvakrát po sobě. Třetí místo patřilo Bewild (Swan 42cl). V handicapu ORC zvítězila Bewild, před Elusive 2 a Blur (J 111).

Vynikající výsledky francouzských jachet JPK ukazují, že kdo chce uspět v handicapu IRC, měl by zamířit do Lorientu, kde se tyto lodě vyrábějí.

Naše týmy

Tým Milana Tomka absolvoval závod na velmi zajímavé jachtě The Kid Jean-Pierre Dicka. Jean-Pierre je vynikající sólový a doublehanded jachtař. Mnohokrát vyhrál Transat Jacques Vabre a Barcelona World Race, úspěchy slavil i ve Vendée Globe. Náš tým si vybral skvělého skippera a zajímavou jachtu. Bohužel dělanou spíše na silnější bok a zadobok a toho bylo letos v závodu jako šafránu. V celkovém pořadí skončil tým na 40. místě.

Jachta Odilia vedená Michalem Kelemenem a s Kolotočáři na palubě závodila v handicapu ORC. Ani pro ní nebyly pomínky nejvhodnější a skončila na 39. místě.