Proplujeme? Jak je to letos s Korintským průplavem
Od ledna 2021 je vodní cesta Korintským průplavem trvale uzavřena. Řecké úřady již nemohly dále tolerovat, aby stále častější sesuvy a drolící se kamení ohrožovalo bezpečnost proplouvajících lodí. Dočkáme se letos jeho otevření?
Korintský průplav umožňuje lodím zkrácení cesty mezi Egejským a Jónským mořem již téměř 130 let. Potřeba sanace byla zřejmá a úřady vodní cestu uzavřely nejprve krátkodobě v listopadu 2020, od ledna 2021 je pak kanál uzavřen zcela a probíhá zpevnění vysokých skalních stěn podél kanálu.
Letos ale bude příležitost kanál využít. Řecké ministerstvo dopravy a infrastruktury se s developerem Corinth Canal dohodlo na stavební přestávce, která během letní sezóny umožní plavbu kanálem - konkrétně od 5. července do 31. října 2022. Jak dlouho budou po tomto datu práce pokračovat, úřad neuvedl.
Korintský průplav je dlouhý 6346 metrů. Těchto necelých sedm kilometrů lodím šetří 700kilometrovou plavbu kolem Peloponésu. Šířka kanálu nepřesahuje 25 metrů, proto do něj mohou vplout jen lodě s maximální šířkou 17,6 m. Hloubka činí osm metrů.
Myšlenka prokopání šíje mezi pevninským Řeckem a Peloponésem je stará skoro jako sama západní civilizace - uvažoval o něm již korintský samovládce Periandros v 7. století př. n. l. O zkratce v těchto místech pak snili římští císaři i Benátčané, ale nikdo z nich ani nekopl do země. K realizaci se tak nápad přiblížil až s řeckou nezávislostí na Osmanské říši nabytou v roce 1830. Po letech příprav byla pod taktovkou francouzských inženýrů stavba zahájena v roce 1882 a dokončena v roce 1893.