Proč neodhazovat mooring
Často se nám na kurzech přístavních manévrů stane, že má pomocník na přídi chuť mooring odhodit. Je to nebezpečná věc a vysvětlíme si proč.
Stojíme zádí k molu, budeme odplouvat. Je čas vypustit mooring (techniku odplouvání, které lano kdy uvolňujeme, jsme již vysvětlovali na jiném místě). Proč mooring jen odvázat a pustit a neodhazovat ho? Kde je nebezpečí odhazování?
Podíváme se na situaci, která možná není zcela standardní, ale není ojedinělá. Mooring, na kterém jsme uvázáni, není dostatečně dlouhý.
Pokud chceme mooring na přídi odhodit, tedy hodit daleko do strany (někteří to dělají), musíme si ho nejprve přitáhnout, abychom měli dost dlouhou část mooringu volnou.
Odvazujeme-li mooring, obvykle máme zařazený přední chod, aby jachta zůstala stabilní na jednom, nebo obou záďových lanech. Je-li mooring krátký, netáhne se po dně, ale od mola vede k přídi jachty prověšeným obloukem.
Do toho se začnou od skippera paprskovitě šířit konspirace: „To musel namotat Chorvat/Ital/Řek/Španěl v noci, protože včera bylo vše v nejlepším pořádku.“
Můj názor je jiný. Nevěřím na noční namotávání mooringů.