Překlopí se kýlová plachetnice?
To je otázka, kterou mnozí kapitáni dostávají během léta. Jednoduchá odpověď zní: Nepřeklopí. Alespoň v místech, kam se běžně vydáváme na letní plavby. Podívejme se ale na graf, který vše jasně vysvětluje.
Pro vysvětlení používáme graf stability jachty Hallberg Rassy 44. Krásná jachta, kterou by chtěl každý. Nebo skoro každý…
Vodorovná osa ukazuje náklon jachty. Červená křivka prázdnou jachtu, modrá plně naloženou.
Vidíte, že jachta má maximální snahu se vrátit stěžněm vzhůru kolem 50°náklonu. Ač si mnozí myslí, že už v tomto náklonu pluli, opak je pravdou. Náklon mezi 20 a 30°již je mimořádný.
Při náklonu 90°, tedy stěžněm rovnoběžně s hladinou, má jachta stále výraznou tendenci se vrátit zpět do vzpřímené polohy. To je přitom maximum náklonu, kterého může dosáhnout vítr.
Až při náklonu přes 120°začíná u jachty tzv. negativní stabilita. Tedy stabilita stěžněm dolů. Aby se jachta překlopila, musí ji nějaká síla naklonit přes 120°, tedy nejméně 30°stěžněm pod hladinu. To už nedokáže vítr samotný, ale jen zalamující se vlny.
A takové vlny v létě mezi ostrovy na Jadranu nepotkáte.
Běžně zamozřejmě neplujeme na jachtách Hallberg Rassy, ale stabilita jiných běžných jachet se od uvedené křivky liší o jednotlivé stupně.