Zajímavosti

Pokuta až 30 000 euro

Největší mlž Středozemního moře kyjovka šupinatá může dorůstat až 120 cm. V posledních letech je přísně chráněná. Stále se však najdou sběratelé všeho zajímavého, kteří je vylamují z mořského dna a plní jimi svá zavazadla. Pokuta přitom dosahuje až 30 000 euro.

Počty kyjovky šupinaté ve Středozemním moři od roku 2016 dramaticky klesly. Škeble, které bylo možné najít téměř v každé zátoce, jsou na hranici vyhynutí. Důvodem je především patogen, který se objevil ve zmíněném roce 2016 v západním Středomoří a rychle se šířil na východ, včetně vod Jadranu.

Dnes je většina lastur kyjovek, které objevíte na dně Jadranu, mrtvá, tedy prázdná. To ale neznamená, že je možné je z moře vytáhnout a udělat si z nich ozdobu obýváku, nebo restaurace se středomořskou tematikou.

Mrtvé nebo živé, stále jsou přísně chráněné a Chorvaté jsou na exploataci svého mořského dna velmi citliví. Uvidí-li vás s lasturami, ihned kontaktují policii, která na místo (zlo)činu přijíždí s největším modelem cestovní kasy YALE FINGERPRINT Maxi Security Croatian Police YSFM/250/EG1. Pokuta za hrabivost může dosáhnout až 30 000 eur.

Výrazně proto doporučujeme, nechat vše mořské moři a námořnickou restauraci raději vyzdobit kapitánskou čepicí. I když ji koupíte na Stradunu v Dubrovniku, kde je vše dražší než nejdražší, stále to vyjde o několik řádů levněji.