Point Nemo, nejopuštěnější místo na Zemi
Divoká oblast v jižním Pacifiku. Moře i obloha jsou olověně šedé, silný vítr rozeznívá lanoví a zvedá vysoké vlny. Jedinými živými tvory jsou majestátní albatrosi kopírující vrcholy vln. Tak vypadá nejopuštěnější místo na planetě Zemi.
Říká se mu Point Nemo. Nejbližší obydlený kus pevniny se nachází 1450 mil (cca 2700 km) daleko. To je větší vzdálenost než z Irska do Grónska, jen o 200 mil méně, než od majáku Fastnet na Newfoundland u americké pevniny.
Nejblíže k tomuto místo mají obvykle kosmonauti na oběžné dráze, kteří létají 416 km vysoko. Čas od času také jachtaři, kteří se účastní závodů kolem světa nebo rekordních plaveb. Nedaleko bodu Nemo vede nejkratší lodní cesta kolem světa.
Nejbližší pevninou k Point Nemo jsou ostrovy Ducie Island (jeden z Pitcairnových ostrovů), Moto Nui (Velikonoční ostrovy) a na jihu je to Maher Island, který patří k Antarktidě.
Nejopuštěnější místo na Zemi stanovil v roce 1992 chorvatsko-kanadský inženýr Hrvoje Lukatela. Při svých přesných výpočtech počítal i se zakřivením planety. Nešlo tedy o jednoduché zapíchnutí špendlíku do papírové mapy.
Vesmírné vrakoviště
Jinak nevyužitelné místo je důležité pro kosmické agentury, které sem nechávají bez uzardění dopadat své vysloužilé vesmírné vehikly. Je to daleko od civilizace, nemělo by to nikomu spadnout na hlavu. K tomu je třeba dodat, že většina družic při průchodu atmosférou shoří a vydrží jen několik větších částí, jako jsou například palivové nádrže a pár dalších součástek z titanu a karbonu.
Pokud byste se v tomto místě chtěli na své plavbě vykoupat, budete muset být velmi srdnatí. Teplota vody se pohybuje mezi 5 a 6°C.
Poloha Point Nemo
48°50´S, 123°20´W