Odplout jako se springem, ale bez springu
Jste sami na palubě, stojíte bokem u mola a potřebujete odplout. Je možné využít metodu příďového springu, ale bez springu. Zjednodušená verze vycouvání od mola.
Obvykle v této situaci využíváme metodu odplutí přes záďový spring, která je jednoduchá a vše zvládne samotný kormidelník. Je tu ale i další možnost, pokud by se vám z nějakého důvodu do záďového springu nechtělo. Příkladem mohou být například pacholata velmi daleko od sebe. V takovém případě se můžeme inspirovat metodou příďového springu. Spring však nebudeme používat.
Postup
Z bezpečnostních důvodů pro nás bude dobré, pověsit si jeden fendr na bok na přední koš. Je to jen pro jistotu, kdybychom se provinili špatným odhadem.
Zůstaneme uvázáni jen na příďovém a záďovém vyvazovacím laně. Zařadíme přední chod, kormidlo k molu (1). Nyní stabilně stojíme na záďovém vyvazovacím laně. Můžeme jít na příď odvázat lano příďové(2).
Vrátíme se ke kormidlu. Protože potřebujeme dostat příď o něco dále od mola, otočíme kormidlo od mola. Záď se nalepí na molo, příď se vzdálí (3).
Vyřadíme a odvážeme záďové lano (4).
Nyní stočíme kormidlo k molu a zařadíme krátký, ale razantnější přední chod (5). Záď se vlivem prop wash vzdaluje od mola. Sledujeme příď, která se naopak k molu blíží. Jakmile se rozhodneme, že příď začíná být nebezpečně blízko molu, zařadíme razantnější zpátečku (6), později stočíme kormidlo od mola a vycouváme.
Postup je tedy stejný jako při odplouvání přes příďový spring, pouze spring nemáme natažený a nemůžeme se o něj opřít. Prop washem odkopneme záď od mola a vycouváme.
Vše výše uvedené samozřejmě platí pro jachty s jedním listem kormidla.
Pro velký zájem jsme vypsali další dva termíny kurzu přístavních manévrů v Praze. Jsou ideální, pokud se po roce chystáte na plavbu, chcete si oživit návyky a naučit mnoho nového.