Počasí

Oceán, kde není teplých front

V meteorologii se učíme, že máme teplé, studené a okluzní fronty. Je ale místo na zemi, kde teplé fronty nejsou. Oceán bez teplých front. Místo, kde je zima, potom fronta a … Zase zima.

Říká se mu Jižní oceán. Většina lidí, ho nezná, ve škole se o něm neučí. Vědí o něm námořníci, jachtaři, meteorologové, oceánografové. A Wikipedia, samozřejmě. Podle posledního zdroje se jedná o oceán ležící jižně od 60°jižní šířky. Toto je dnešní hranice. Dříve hranice zasahovala mnohem dále na sever, až do námořníkům známých řvoucích čtyřicítek.

Jedná se o oceán, který není nikde přerušen pevninou. Je studený, teplota vody se i nyní, kdy je na jižní polokouli léto, pohybuje jen kolem nuly. Jedná se o oblast hlubokých tlakových níží, které se pohybují od západu k východu. A jejich specialitou je, jak bylo zmíněno již v nadpisu článku, že se jedná o tlakové níže, ve kterých se v podstatě nevyskytují teplé fronty.

Při prvních ročnících závodů kolem světa Vendée Globe, nebo Whitbread Round the World Race, se někteří odvážlivci vydávali co nejdále na jih, až do vod Jižního oceánu. Nakonec se ale ukázalo, že i když jde o nejkratší cestu kolem světa, není to cesta vítězná. V cestě stály ledovce.

Dnes už plavba tak daleko není možná, pravidla zmíněných závodů to z bezpečnostních důvodů neumožňují. Zbývá jen poslední jachtařská akce, která je na jihu bez limitu. Je to rekord kolem světa Jules Verne Trophy. Po aktivních letech v minulosti si tuto zimu dává pauzu. Na vině je počasí, předpověď letos pokusu o rekord nepřála.