Bezpečnost

Může se plachetnice překlopit?

Na tuto otázku sice znáte odpověď, ale protože stále bývá od laiků slyšet, pojďme si vše rozebrat.


Laik se při první plavbě na námořní plachetnici bojí, zvláště když zafouká, že se to převrhne. Obeznámenější jachtař ho uklidní s tím, že se to překlopit nemůže. 



Je to pravda?

Pokud plujete před Vodicí, nebo vyplouváte ze Sukošanu, vaše plachetnice se nemůže překlopit. Na otevřeném moři je situace jiná.
 

Na obrázku vidíte graf stability jachty Dehler 34. Na vodorovné ose je úhel náklonu, kdy 0° je se stěžněm přímo vzhůru, 90° stěžněm rovnoběžně s hladinou. Svislá osa je vratný moment, tedy zjednodušeně síla, která se snaží vrátit jachtu do původní polohy.

Na grafu vidíte, že Dehler má tendenci se vracet do polohy stěžněm vzhůru až do náklonu cca 133°. To znamená, že od úhlu 43° pod hladinou teprve začíná tzv. negativní stabilita. Tedy stabilita stěžněm pod hladinu.

Vítr
Jachtu tedy musí nějaká síla překlopit minimálně 43°pod hladinu, aby se opravdu překlopila.
Může toho dosáhnout vítr?

Ne, vítr sám tohoto dosáhnout nemůže. V extrémním případě může vítr jachtu položit stěžněm na hladinu. V té chvíli přestane na plachty působit. I z této polohy se jachta zvedne díky těžkému kýlu zpět. Nebude to nic moc, bude u toho nějaké sakrování a zmatek na palubě, ale to je vše. Nepřeklopí se. Nemůže.


Vlny

S větrem ale souvisejí i vlny. Pro jachtu nejsou nebezpečné všechny vlny, ale jen vlny, které se zalamují. Na oceánu můžete mít 6 metrů vysoké vlny a půjde jen o neškodné kopce. Na druhou stranu mohou mít vlny výšku 3 metry, mohou se vlivem proudu nebo mělčin lámat a jsou tedy nebezpečné.

Je-li jachta zachycena zalamující se vlnou, ta ji může otočit do polohy stěžněm pod hladinu. Pak se již může jachta opravdu překlopit.

Jak vysoké vlny jsou třeba?

Pokud je jachta zachycena bokem, může stačit vlna o výšce, která cca odpovídá šířce jachty. V konkrétním případě jachty Dehler 34 je šířka 3,60 m, tedy vlna podobné výšky by ji překlopit mohla.
Jak jsme již ale řekli, musela by se lámat.
Dobrou zprávou je, že podobné vlny například v nejoblíbenějším Chorvatsku najdeme jen zřídka na otevřeném moři. Obvykle mimo turistickou sezónu. Mezi ostrovy se bát nemusíte.

Vrátí se?
Zase slyším odpověď, že překlopená jachta se vrátí zpět. Není třeba se bát.
Je to pravda? Ano je. Vrátí se. Já bych se toho ale bál.
V první řadě se nám to určitě nebude líbit. Překlopení jachty je velmi nebezpečné. Nejspíš to nepřežije stěžeň. A i když bude podpalubí dokonale zavřené, rozhodně nebude vypadat jako dříve. Představte si, že zařízený interiér jachty otočíte vzhůru nohama. Co se bude dít? Jaký zmatek nastane?

Může nás to potkat?
Po vyplašení minulými řádky jedno uklidnění na závěr. Pravděpodobnost, že se na obvyklých letních plavbách do podobné situace dostanete, je velmi malá. Počasí bývá mírné a pokud by hrozil vítr, který by výše zmíněné vlny mohl vyvolat, myslím, že by se vám do něj nechtělo jet.