Zajímavosti

Meteotsunami

Možná jste to už zažili. Sedíte na kávě v pobřežní kavárně. Najednou se vaše jachta začne před očima zvedat. Je vyšší, stále vyšší, najednou jsou nad molem fendry, roste mořská hladina a vy máte pocit, že vám teče do bot

Toto pokračuje, hladina stoupá, dveře domků jsou zaplaveny a vodu máte po kolena. Kdy potopa skončí? Pár minut a vše je jinak.

Pak začne hladina znovu klesat. Pět, osm, nebo deset minut a vaše jachta napíná vyvazovací lana. Moře je o půl metru dole proti normálu.

Pak se cyklus opakuje. Další povodeň a znovu odliv. Co to je? Říká se tomu meteorologické tsunami a můžete se s ním setkat například na východě Jadranu. Nebo na Menorce na Baleárech.

 

V Chorvatsku hladina stoupne obvykle do 1 metru, ale může to být i více. Výška vlny při meteotsunami 21. června 1978 na Korčule v přístavu Vela Luka byla 6 metrů. To už se dějí věci.

Na východě Jadranu se s tímto jevem setkáte nejčastěji například v Lošinji, dále v již zmíněném přístavu Vela Luka, na Hvaru ve Starom Gradu a Vrbošce a samozřejmě v hluboké zátoce Mali Ston.

Hladina stoupá a klesá opakovaně. Osobně jsem zažil v přístavu Lovište na Pelješacu vlny vysoké cca 80 cm. Celý jeden cyklus, tedy stoupání a pokles hladiny trval cca 5 – 10 minut a opakoval se třikrát.

Ke vzniku meteotsunami dochází vlivem rychlé změny tlaku na moři. K této změně může dojít vlivem prudké bouřky, nebo při přechodu fronty. Chris Tibbs v časopisu Yachting World uvádí, že by mělo jít o změnu tlaku přibližně o 2 – 5 hPa v rozmezí 10 minut. Taková rychlá změna dokáže změnit výšku hladiny o 2 – 5 cm (1 hPa změní výšku hladiny o cca 1 cm). Vzniklé vlny se dají do pohybu a za určitých okolností mohou u pobřeží narůst do mnohem větší výšky. Podobně jako klasické tsunami se tyto vlny zvedají se snižující se hloubkou moře. Největší výšky pak dosahují v dlouhých a úzkých zátokách, což je příklad již zmíněných lokalit.

Až vás toto potká při popíjení kávy v některém jadranském přístavu, už se nemusíte bát. Je to jen tsunami.

Tedy pro přesnost meteorologické tsunami.

 

Meteotsunami tedy není nic výjimečného a může jít o zajímavý zážitek. Pokud hladina zrovna nenaroste o 6 metrů.